Първата визита зад граница на новия американски президент Доналд Тръмп даде поле за многобройни анализи. Тръмп имаше срещи с лидерите на всички арабски държави от Персийския залив, с израелския премиер Бенямин Нетаняху и с лидерите на Европейския съюз.
Един от безспорните фокуси на пътуването на Тръмп беше речта му пред НАТО. И именно тази реч предизвика сериозните критики на една от големите американски телевизии - CNN, с която американският президент е във война от вече доста време.
Категоричната оценка на телевизията е, че речта на Тръмп е показала, че му липсва компетентност как точно работят механизмите в НАТО. С това представяне американският президент може да е предизвикал по-хладното отношение на най-близките съюзници на САЩ, опасява се CNN.
Като основен пропуск анализатори, интервюирани от американската телевизия, посочват липсата на потвърждение от страна на Тръмп, че САЩ стоят твърдо зад принципите на член 5 от договора за създаване на НАТО. Това е текстът, който гласи, че въоръжено нападение срещу член на Алианса ще бъде считано за нападение срещу целия Алианс и всяка държава в НАТО ще окаже помощ на нападнатата страна. "Това е строго протоколно събитие – от всеки нов американски президент се очаква, че при първата си появя пред НАТО ще заяви, че САЩ безусловно следва член 5. Подписали сме договора и го спазваме – наистина е лесно", коментира Иво Далдер, бивш американски посланик към Алианса. "Това е първият президент на САЩ от 1949 година, който не спомена член 5", каза и Ник Бърнс, също бивш американски посланик към Алианса, по времето на Джордж Буш-младши т.е. на друг републикански президент.
Вместо обаче фокусът да е върху член 5, Тръмп засегна темата за финансите на НАТО и как не всеки член на Алианса харчи поне 2% от своя БВП за отбрана, което ощетява американските данъкоплатци. В Брюксел, след срещата си с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, Доналд Тръмп буквално внуши, че тези членове на НАТО, които не са допринасяли достатъчно финансово за Алианса в миналото, дължат пари на САЩ. Парите за НАТО обаче не се плащат в централизиран фонд, а само пет членове на Алианса харчат поне 2% от своя БВП за отбрана.
"Наистина беше разочароващо. Подкрепям Тръмп по темата за финансовия принос от страна на всеки член на НАТО, но си има място и време за такива теми. Сега не беше мястото и времето, тонът също не беше подходящ", категоричен беше Ник Бърнс. Според него това може да навреди на водещата позиция на САЩ в НАТО. "НАТО гледа на американския президент като на свой лидер, а Тръмп не го разбира", коментира още Бърнс.
На заключителната пресконференция след срещата, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг опита да смекчи ефекта от изявата на Тръмп, но сам призна, че бъдещите ангажименти на САЩ са "мъгляви". Всъщност специално заради Тръмп беше променена датата на срещата на върха на НАТО.
Дипломатически гафове или грубиянщина?
Впечатление направи и поведението на Доналд Тръмп спрямо френския му колега Еманюел Макрон и то след като политическият лидер на САЩ се държа грубиянски с премиера на най-новия член на НАТО Черна гора при протоколна снимка. Младият френски президент първо се срещна с американския си колега преди срещата на НАТО - на обяд в американското посолство в Брюксел. Там, по протокол, имаше ръкостискане, като CBS коментира, че кокалчетата на ръцете на двамата са побели от взаимния силен натиск. В крайна сметка Тръмп пръв опита да отпусне хватката, но Макрон задържа своята – за секунди и определено елегантно, но достатъчно, за да се види кой е победител.
Иначе за самата среща Макрон каза по-късно, че е водил откровен разговор с Тръмп. "Има теми, по които имаме различен подход и направихме някои избори", каза френският президент след продължилата 1:50 часа среща с Доналд Тръмп. Една от горещите теми е Парижкото споразумение за климата, друга - подходът на САЩ да търси търговски договорки с отделните страни-членки на ЕС, а не с ЕС като цяло.
По-късно през деня двамата пак се срещнаха – този път в компанията на останалите политически лидери на страните в НАТО, като Тръмп явно опита да вземе реванш. Макрон умишлено първо поздрави германския канцлер Ангела Меркел, след това генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, а чак на четвърто място беше здрависването с Тръмп. При него американският президент безцеремонно дръпна ръката на френския държавен глава към себе си, но Макрон му отговори по същия начин. Тръмп дори опита да извие ръката на Макрон в положение на подчинение - с дланта обърната нагоре.