Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цял свят гледа Украйна: Как войната ще промени бъдещите оръжия?

14 декември 2023, 21:00 часа • 8525 прочитания

Продължават боевете в източните и южните райони на Украйна. Заедно с тях се увеличават уроците, научени на бойното поле, независимо дали във въздушен бой или при атаки с дронове, конфронтация между бронирани дивизии или нетрадиционни морски битки. Всичко това се отразява на международната ситуация с оръжия и бойни системи, които се разработват сега и ще бъдат разработвани в бъдеще в целия свят, пише ливанското издание Al Mayadeen.

Русия, като отчете опита, натрупан по време на конфликта в Украйна, започна чрез военнопромишления комплекс да създава няколко нови типа безпилотни летателни апарати, включително новия дрон камикадзе "Тубус”, чиято основна цел е да унищожава вражески бронирани машини и артилерия в дълбочината зад фронтовите линии.

Основната характеристика на този нов дрон камикадзе е неговата скорост на полет до 300 км/ч, което поставя големи предизвикателства пред системите за противовъздушна отбрана на противника. В момента в Русия няма аналози от този клас, тъй като други дронове летят със скорост 100-150 км/ч. Още: Нова война - още печалби. Как се отрази конфликтът в Израел на оръжейната индустрия?

Нови дронове-камикадзета

Обхватът на полета на "Тубус” е 30-40 километра. Съответно, той ще може ефективно да се бори с вражеската артилерия дълбоко зад фронтовата линия. Теглото на безпилотния летателен апарат е 10 килограма. Важна характеристика е неговата устойчивост срещу вражески средства за електронна война. Автономният дрон се насочва според координатите, предадени от разузнаването, и не зависи от сателити. "Тубус" ще бъде тестван по време на реални бойни действия в Украйна преди началото на следващата година, което ще позволи по-цялостна оценка на неговата ефективност на оперативно ниво.

Руските дронове Lancet вече доказаха своята ефективност в Украйна. В тази връзка руските сили започнаха да използват нови дронове камикадзе Scalpel на източния фронт, които са по-евтина алтернатива на Lancet.

Говори се, че Москва изпитва недостиг на дронове! Дронът-камикадзе "Скалпел" на руското конструкторско бюро "Восток" ще има товарно отделение с диаметър 125 мм и дължина 650 мм, което ще му позволи да бъде оборудван с различни бойни глави с общо тегло до 5 килограма. Максималната далечина на полета е 40 километра, а скоростта е 120 км/ч.

Киев от своя страна се възползва от успеха на някои видове самоделни разузнавателни дронове и започна да тества техни модернизирани версии. Пример за това е съвместният украинско-чешки проект на разузнавателния дрон Leleka LR, използван за насочване на огъня на украинската артилерия. В Киев вече обявиха, че Leleka LR ще се произвежда извън Украйна.

Новият дрон е предназначен за водене на разузнаване и коригиране на артилерийския огън. Leleka LR разполага с двуосен жиростабилизиран оптико-електронен модул. Предлага се и версия с термовизионен проследяващ канал. Бордовият компютър на Leleka LR разполага с алгоритми за обработка на цифрово видео. Той е способен да проследява статични и движещи се обекти в автоматичен режим. Максимална височина на работа е до 2000 метра; тегло на полезен товар - 600 грама; полетно време - 4 часа; радиусът на полета е 90 километра.

В този контекст е забележително, че много компании по света са се възползвали от опита на Украйна и Русия с граждански дронове, модифицирани да носят боеприпаси, използвайки тяхната система за насочване FPV (пряк поглед).

Тези компании започнаха да произвеждат нови видове дронове. Сръбската компания PR-DC разработи безпилотен летателен апарат с вертикално излитане. Той е предназначен за транспортиране на авиационна бомба, базирана на модифициран минохвъргачен снаряд M736. Тази комбинация от традиционни боеприпаси и усъвършенствана технология за дрон камикадзе бележи началото на нова ера в областта на безпилотните летателни апарати. Още: Присмех към Путин как говори за Запада и помощта му в оръжия за Украйна (ВИДЕО)

Максималният обхват на полета е 15 километра. Насочването се извършва с помощта на сателитни навигационни системи по предварително определен маршрут. Важна характеристика е неговата операционна система. Дронът се управлява от наземна станция. Освен това е възможно да се контролират наведнъж няколко дрона от този тип. Това има предимства: възможно е да се предприеме масирана атака и да имате стратегически и тактически преимущества.

Бронирани средства и нови тенденции

Беларус е една от най-важните страни, която се оказа в центъра на големи регионални промени, които се разпространиха в Източна Европа през последните две години, като избухването на боевете в Украйна я принуди да погледне по-отблизо въоръжаването на своите собствени военни сили. Бойните възможности на беларуската армия след разпадането на СССР през 1991 г. намаляват поради липса на финансови ресурси. Тя непрекъснато удължава срока на експлоатация на своите съществуващи бойни системи, като същевременно се опитва да закупи възможно най-много ПВО и изтребители от Русия на ниски цени.

Въпреки че Минск започна да копира производството на някои руски и китайски оръжия през последните години, той все още е изправен пред остър недостиг на бронирани бойни средства. Военната техника, с която разполагат беларуските бронетанкови сили, е остаряла (Т-72Б и БМП-2), което представлява сериозно предизвикателство за армията предвид настоящите събития в Украйна.

Някои беларуски предприятия започнаха да изпълняват програми за модернизиране на бронетанковите сили. Един от тях е проектът на бронетранспортьора Volat B2 от бронетанковия завод МЗКТ. Тази бронирана машина може да бъде оборудвана с различни видове оръжия, (например безпилотни куполи), включително въоръжени с 30-мм оръдия, както и противотанкови ракетни системи „Конкурс”. Има и възможност за замяна на „Конкурс“ с беларуския „Шершен-Кю“, пише Al Mayadeen.

Важна особеност е, че Volat B2 няма повечето конструктивни недостатъци, присъщи на съветските бронетранспортьори и БМП. Например серията BTR имаше следния брой конструктивни недостатъци: задно монтирани двигатели, ограничено пространство за превозваните лица и членовете на екипажа, трудности при влизане и слизане, особено при извънредни ситуации. Още: Германия и Франция: Пак сблъсък за оръжието, с което да се брани европейското небе

В новия Volat B2 тези недостатъци са избегнати. Това бронирано превозно средство тежи 22 тона и може да превозва до 8 войници, плюс 2 до 3 членове на екипажа, в зависимост от вида на купола, с който е оборудван. Volat B2 има задна врата за слизане вместо тесни странични врати. Двигателят му е шест цилиндров WP13.550 с мощност 550 конски сили, което му позволява да се движи по асфалтирани пътища със скорост до 110 км/ч, а по вода със скорост до 10 км/ч. Volat B2 е оборудван с бронезащита срещу 12,7 mm куршуми и шрапнели. Успешният дизайн на бронетранспортьора позволява бъдещи модификации, които могат да доведат до увеличаване на теглото до 24 тона.

САЩ от своя страна от известно време също модернизират военната си техника, черпейки от военния си опит в Афганистан и конфликта в Украйна. Първите подразделения вече започнаха да получават леките машини за огнева поддръжка M10 Booker, които отбелязаха началото на нова ера в областта на полевия бой и огневата поддръжка.

Това ново превозно средство, проектирано и разработено от американската компания General Dynamics, е въоръжено със 105 mm основно оръдие и 7,62 mm картечница, успоредна на него, в допълнение към 12,7 mm тежка картечница на купола на бойната кола. Още: Бърза победа на Украйна над Русия ще спаси и европейската оръжейна индустрия, и сигурността на ЕС

M10 Booker е класифициран като "лек танк" или „бойна машина на пехотата”. Това бойно средство ще играе ключова роля в бъдещите операции на американската армия. Основната задача ще бъде ефективна огнева поддръжка на пехотните части. Маневреността на M10 Booker го прави най-добрият избор за градска война, операции срещу бунтовниците и мисии за бързо разполагане.

От своя страна Китай наскоро започна да приема на въоръжение нов бронетранспортьор – 8-колесния VP-10, чийто външен вид е подобен на финландския Patria. VP-10 е оборудван със 105 mm оръдие, мощна бронирана кула, снабден е с противоминни щитове и може да превозва до 8 войници. Важна характеристика на този нов бронетранспортьор е способността му да преодолява водни препятствия и буквално да „ходи“ по повърхността на водата, въпреки факта, че тежи около 13 тона. В допълнение, той е оборудван със задна врата за слизане и горни аварийни люкове.

Двигателят на китайския VP-10 е дизелов с турбокомпресор и мощност 362 конски сили. Скоростта във водата е около 8 км/ч. Оборудван е с безпилотен дистанционно управляем купол с 30 mm оръдие и 7,62 mm картечница, което му осигурява възможност за ефективно поразяване на лека бронирана техника и ниско летящи вертолети.

От горното може да се разбере доколко военните действия в Украйна повлияха на международната ситуация със сигурността. Те оставиха ясен отпечатък върху развитието на повечето видове оръжия и бойни системи. Трябва също да се добави, че подобен ефект ще има и операцията против Хамас, която започна на 7 октомври. По-специално това се отнася за противотанкови системи, средства за борба с безпилотни летателни апарати камикадзе и разузнавателни дронове.

Автор: Мухамад Мансур

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес