Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Болят ли го Китайския дракон зъбите или проблемите на китайската икономика са преодолени?

28 октомври 2021, 21:30 часа • 4304 прочитания

През третото тримесечие на 2021 г. наблюдаваме най-слабия за годината темп на растеж на китайската икономика - едва 4,9%. Обясненията за този спад са толкова много, че загатват за системна криза, независимо от факта, че като цяло анализаторите показват голям оптимизъм по отношение на бъдещето на китайската икономика.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Според Държавната статистическа служба на Китай, БВП на страната през юли-септември е нараснал с 4,9%. На пръв поглед цифрата е доста впечатляваща сама по себе си докато не се сравни с предходните тримесечия. Оказва се, че през второто тримесечие на тази година обемът на БВП се е повишил със 7,9% на годишна база, а през първото - с 18,3%. Отделно от това, ръстът за третото тримесечие е под пазарните очаквания с 5,1%.

Като цяло слабите данни бяха очаквани поради редица проблеми, с които Китай се сблъска през последните месеци. И те са в голям брой сектори: при недвижимите имоти, в енергетиката, в сферата на потребителското доверие.

На първо място, секторът на недвижимите имоти пострада сериозно заради постоянно налаганите ограничения върху строителните фирми, целящи да смекчат финансовите рискове. Кумулативните продажби на 100-те най-добри строители на недвижими имоти в Китай през септември паднаха с 36% на годишна база. Ситуацията се влоши още повече заради станалите широко известни проблеми с ликвидността на един от най-големите инвеститори в страната China Evergrande. С ограничените парични постъпления към сектора е малко вероятно компаниите да могат да правят нови инвестиции.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Кризата в енергетиката бе не по-малко болезнена: поради прекъсванията в електрозахранването много китайски предприятия бяха принудени да спрат работа през втората половина на септември. В резултат на това, според анализатори, анкетирани от Bloomberg, темпът на растеж на промишленото производство в Китай за тримесечието ще бъде на нивото от първото тримесечие на 2020 г. (3,9%), когато икономиката понасяше ударите от избухването на пандемията от COVID-19.

И накрая, суровите мерки, които прилага Китай дори при единични случаи на заразени с коронавирус, при които следва пълна изолация на цели градове, се отразява негативно на бизнеса.

Единственият положителен момент за икономиката е ръстът на износа: продажбите на китайски стоки в развитите страни са все още успешни, заради намалелите доставки от други страни от региона, като Виетнам, които не успяват толкова ефективно да се борят с коронавируса. Продажбите са успешни и защото в момента много купувачи се опитват да попълнят складовете си преди коледния сезон, за да избегнат проблеми в глобалните вериги за доставки. Както и поради факта, че крайните потребители се опитват да „измамят“ инфлацията като в момента бързат да купуват стоки преди цените на всичко да са скочили драстично.

Дали обаче положението е толкова критично?

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Въпреки всички изброени проблеми, мнозина експерти са на мнение, че затрудненията на Поднебесната империя са силно преувеличени. Независимо от привидно не особено благоприятната ситуация в страната, Китай бързо увеличава износа си, който само за последния месец е нараснал с 28,1% на годишна база. По-рано, през август, той е бил 25,6%. Търговията с основния идеологически и икономически противник на Китай - САЩ, също обещава да достигне рекордни нива.

Същевременно и излишъкът в търговския баланс на Китай расте със сума, надхвърляща очакванията на мнозина анализатори. Тоест, въпреки отчетеното забавяне на темповете на растеж, китайската икономика продължава да демонстрира стабилността и динамиката, присъщи на една здрава икономическа система.

Разбира се, преустановяването на вноса на въглища от Австралия оказва своето влияние, но се отразява главно в ограничения в доставката на електроенергия към крайните потребители. В действителност Китай извършва планирано рационализиране на потреблението на електроенергия. Чрез мрежа от тръбопроводи азиатската държава затвори върху себе си почти всички регионални газови потоци. Фокусирани върху постигане на икономика без въглеродни емисии, китайците не са се отказали от нито един друг източник на енергия. В този смисъл едва ли си струва да говорим за енергийна криза в Китай. Изглежда, че властите в страната просто са решили да се съсредоточат върху целите на дългосрочната икономическа реформа за сметка на краткосрочния растеж.

Трябва да се има предвид, че развитието на икономиката на Китай се осъществява на базата на дългосрочни планове. Възстановяването на световната икономическа система, което се изразява в непрекъснато нарастващо търсене на произведени в Китай продукти, създава основата за стабилната динамика на китайската индустрия и търговия. Затова според прогнозите на анализатори, до началото на следващата година ще станем свидетели на допълнителен ръст на китайския износ, с който глобалната логистика може би просто няма да е в състояние да се справи.

Затягането на икономиката в Китай днес се случва както планирано, така и в отговор на естествени фактори. Китайските власти очевидно използват ситуацията, за да се намесят проактивно в икономиката. Сложният характер на китайската политика, съчетаваща монетарни методи и политически лостове, изглежда, ще осигури средносрочни и дългосрочни перспективи за устойчив икономически растеж. Но доколко действията на Китай ще бъдат успешни, ще зависи от много променливи, не всички от които са под контрол. Затова не е учудващо, ако китайският дракон, който добре се е натъпкал с евтини енергийни ресурси, сега да го очаква известен зъбобол.

По материали на Анна Королева, expert.ru

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес