Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ на Bloomberg: Наистина ли Китай е толкова влиятелен?

11 април 2023, 21:00 часа • 7477 прочитания

Влиянието на Китай в света е силно преувеличено, опита се да успокои читателите анализатор на Bloomberg. Според него Вашингтон все още е много по-силен от Пекин както във военно, така и в икономическо отношение, а китайско-руският съюз е много по-слаб, отколкото изглежда. 

Китай заема важно място в дискусията за световната суперсила, но далеч не е толкова силна, колкото нейните лидери се опитват да представят на обществеността.

Колко трябва да се тревожите за Китай?

Наистина, това е доста неясен въпрос. Говорим ли за глобални съюзи на Китай (или опити за създаването им)? Дали хората се страхуват от неговата икономическа мощ и потенциал или от влиянието му като военна и технологична сила? Какво означава повишеното напрежение между Китай и Тайван за националната сигурност.

Редакционния екип на Bloomberg анализира идеята за нарастващата сила на Китай, тъй като, според изданието, има някои неща, които изкривяват реалността. Съществуват поне пет причини за това. Още: Турско издание: Китай няма да търпи повече

1. Военната мощ на Китай е преувеличена: „Въпреки всичките му приказки за упадъка на Запада и възхода на Изтока, Китай остава много по-слаба сила от Съединените щати на почти всички фронтове. Това, което Китай смята за безскрупулни практики, включително операциите на САЩ за наблюдение в международното въздушно пространство и водите край китайския бряг, е просто демонстрация на сила на САЩ срещу по-слаб противник.

2. Освен това, според Bloomberg, Китай играе голяма игра с националните амбиции, но не може да я изиграе докрай: „Във всеки случай лидерите в Пекин определиха националните приоритети и им предоставиха щедра подкрепа. И многократно това усилие на „цялата нация“, целящо да мобилизира таланта и ресурсите на една гигантска страна, доведе само до загуба, подкуп и провал.“

3. Bloomberg твърди, че Вашингтон е загрижен за финансовото влияние на Китай върху САЩ, но това също е преувеличено: „По-малко от 2% от преките чуждестранни инвестиции на САЩ са в Китай, а американските фирми за рисков капитал са инвестирали само около 60 милиарда долара в китайски стартиращи компании от 2010 г. , в сравнение с 1,3 трилиона долара в САЩ.“

4. Китайско-руският съюз също е по-слаб, отколкото изглежда, пише изданието, добавяйки, че влиянието не означава лост: че Китай не е готов да даде всичко от себе си, поне засега. Това предвещава проблеми за всеки съюз между двете нации." Още: Бивш китайски военен: Китай намеква на Русия да зачита суверенитета на Украйна, но лекичко

5. Сделката със Саудитска Арабия беше значителна, но САЩ остават твърдо в контрола: „Онези, които оплакват очевидната загуба на американско влияние в Близкия изток, трябва да знаят, че това е един от разходите за фокусиране на вниманието и ресурсите на САЩ върху конкуренцията с Китай - и това е цената, която САЩ могат да си позволят да платят.

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес