Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ на Bloomberg: Наистина ли Китай е толкова влиятелен?

11 април 2023, 21:00 часа • 7480 прочитания

Влиянието на Китай в света е силно преувеличено, опита се да успокои читателите анализатор на Bloomberg. Според него Вашингтон все още е много по-силен от Пекин както във военно, така и в икономическо отношение, а китайско-руският съюз е много по-слаб, отколкото изглежда. 

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Китай заема важно място в дискусията за световната суперсила, но далеч не е толкова силна, колкото нейните лидери се опитват да представят на обществеността.

Колко трябва да се тревожите за Китай?

Наистина, това е доста неясен въпрос. Говорим ли за глобални съюзи на Китай (или опити за създаването им)? Дали хората се страхуват от неговата икономическа мощ и потенциал или от влиянието му като военна и технологична сила? Какво означава повишеното напрежение между Китай и Тайван за националната сигурност.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Редакционния екип на Bloomberg анализира идеята за нарастващата сила на Китай, тъй като, според изданието, има някои неща, които изкривяват реалността. Съществуват поне пет причини за това. Още: Турско издание: Китай няма да търпи повече

1. Военната мощ на Китай е преувеличена: „Въпреки всичките му приказки за упадъка на Запада и възхода на Изтока, Китай остава много по-слаба сила от Съединените щати на почти всички фронтове. Това, което Китай смята за безскрупулни практики, включително операциите на САЩ за наблюдение в международното въздушно пространство и водите край китайския бряг, е просто демонстрация на сила на САЩ срещу по-слаб противник.

2. Освен това, според Bloomberg, Китай играе голяма игра с националните амбиции, но не може да я изиграе докрай: „Във всеки случай лидерите в Пекин определиха националните приоритети и им предоставиха щедра подкрепа. И многократно това усилие на „цялата нация“, целящо да мобилизира таланта и ресурсите на една гигантска страна, доведе само до загуба, подкуп и провал.“

3. Bloomberg твърди, че Вашингтон е загрижен за финансовото влияние на Китай върху САЩ, но това също е преувеличено: „По-малко от 2% от преките чуждестранни инвестиции на САЩ са в Китай, а американските фирми за рисков капитал са инвестирали само около 60 милиарда долара в китайски стартиращи компании от 2010 г. , в сравнение с 1,3 трилиона долара в САЩ.“

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

4. Китайско-руският съюз също е по-слаб, отколкото изглежда, пише изданието, добавяйки, че влиянието не означава лост: че Китай не е готов да даде всичко от себе си, поне засега. Това предвещава проблеми за всеки съюз между двете нации." Още: Бивш китайски военен: Китай намеква на Русия да зачита суверенитета на Украйна, но лекичко

5. Сделката със Саудитска Арабия беше значителна, но САЩ остават твърдо в контрола: „Онези, които оплакват очевидната загуба на американско влияние в Близкия изток, трябва да знаят, че това е един от разходите за фокусиране на вниманието и ресурсите на САЩ върху конкуренцията с Китай - и това е цената, която САЩ могат да си позволят да платят.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес