Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Какви са ракетите, които Иран изпраща на Русия?

21 октомври 2022, 21:00 часа • 9415 прочитания

Иран може да отрича, че изпраща дронове и ракети на Русия за използване в Украйна, но западното разузнаване предполага друго. Американското издание "1945" цитира Washington Post, че Иран „засилва ангажимента си да доставя оръжия за нападения на Русия срещу Украйна“. Медийни публикации разкриха, че не само Иран изпраща безпилотни летателни апарати (UAV) в Русия, но че Техеран също така се подготвя да изпрати на Москва балистични ракети земя-земя.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Ракетите, ако пристигнат в Русия, ще дадат на руските сили способността да поразяват украински цивилни цели и позиции на войски от разстояние до 700 км.

Според оценка на разузнаването, която беше споделена с американски и украински служители през последната седмица, Иран вече се подготвя да изпрати първата доставка на ракети Fateh-110 и Zolfaghar на фронта в Украйна. Доставката на тези ракети ще бъде първата от Иран за Русия от началото на инвазията.

Публикацията на Washington Post цитира две не назовани длъжностни лица, пожелали анонимност, които са информирани по въпроса. Новината идва след съобщението, че Иран се готви да достави още безпилотни летателни апарати на РФ, включително дроновете Shahed-136, които бяха използвани за последната поредица от атаки в центъра на Киев. Очаква се Иран изпрати и десетки дронове Mohajer-6 на фронта в Украйна още през следващите седмици.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Какво представлява Fateh-110?

Ракетата Fateh-110 е мобилна ракета земя-земя, проектирана от Организацията на иранската аерокосмическа индустрия. В експлоатация е от 2002 г., когато беше тествана за първи път и бързо започна масовото й производство. Ракетата беше постоянно модернизирана през последните 20 години.

Първоначално способна да измине 200 км, по-късните варианти на ракетата бяха подобрени до 250 км, а сега до 300 км. Обсегът на ракетата остава същият, откакто четвъртото й поколение беше разработено през 2012 г. Ракетата беше използвана в Сирийската гражданска война от Сирия и Иран, но тази доставка в Русия ще бъде първата.

Какво е Zolfaghar?

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Междувременно Zolfaghar е потенциално много по-опасна ракета, която има значително по-голям обсег. Според иранското министерство на отбраната ракетата е в състояние да прелети до 700 км, което би позволило на Русия лесно да нанесе опустошителни ракетни удари по украинска гражданска инфраструктура и позиции на войски от военни бази в Русия и контролирана от Русия територия.

Zolfaghar също е разработена от Организацията за аерокосмическа индустрия, като влезе на въоръжение през 2017 г. и дори беше използвана в Сирия.

Какво казват експертите за Fateh-110 и Zolfaghar

„Въпреки че все още не е потвърдено дали Русия вече разполага с тези ракети, за да удари Украйна, Москва би се радвала да получи всички ирански оръжейни платформи, с които тя разполага“, обясни бивш висш служител на Съвета за национална сигурност от администрацията на Обама, говорейки за предистория пред 19Четиридесет и пет. „Тези оръжия могат да нанасят удари от голямо разстояние. Това може да окаже по-голям натиск върху администрацията на Байдън да предостави на Украйна оръжия с по-голям обсег, за да противодейства върху бойното поле.

Авторът Джак Бъкби е британски автор, изследовател на борбата с екстремизма и журналист със седалище в Ню Йорк. Пишейки за Обединеното кралство, Европа и САЩ, той работи за анализиране и разбиране на лявата и дясна радикализация и информира за подходите на западните правителства към належащите проблеми на днешния ден. Неговите книги и научни статии изследват тези теми и предлагат прагматични решения за нашето все по-поляризирано общество.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес