Максимумът на метеорния поток Лириди ще бъде в следобедните часове на 22 април, съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ).
За пръв път след дълъг период, през който не се наблюдават по-интензивни метеорни потоци – от първите няколко нощи на януари досега, предстои да наблюдаваме максимум на метеорен поток със средно висока активност, уточни той.
Кога ще е пикът
Още: Oткриха две бели джуджета, обречени на гибел
Максимумът на метеорния поток Лириди за 2025 г. ще бъде на 22 април около 16:30 ч. българско време, когато неговото т.нар. зенитно часово число ще достигне до около 18 (близо 18 бързи метеора за час, навлизащи в земната атмосфера със скорост 49 км/сек). Физикът уточни, че потокът може да се наблюдава след 22 ч., когато неговият радиант в съзвездието Лира започва да се издига над североизточния хоризонт.
Към края на нощта той е вече високо в небето и тогава условията за наблюдение принципно са най-добри, съветва Маркишки. Той е автор на „Гид на любителя астроном”, издание на катедра „Астрономия” на Физическия факултет на СУ, и съветва любителите астрономи за провеждането на наблюдения. По думите му наблюдения на максимума на Лириди тази година могат да се проведат към края на нощта срещу 22 април или по-късно през нощта срещу 23 април, с оглед на това, че максимумът за България е в следобедните часове.
В нощта на 22 срещу 23 април Луната ще изгрее в 04:21 ч. за София с 29% осветен диск и няма да затруднява много наблюденията, уточни Маркишки.
Потокът Лириди е активен от около 16 до 25 април. Родителското му тяло е дългопериодичната комета C/1861 G1 (Тачър), имаща период 415 години. За последен път тя е преминала през своя перихелий на 3 юни 1861 г., припомни Пенчо Маркишки.
Още: Странен сигнал може да идва от обречена планета
Източник: бТА