Конфликтът в Украйна напомня обединението на Сирия и Египет от Гамал Абдел Насър, пише Фуад Матар в иракското издание Al Hadath. През февруари 1958 г. самият Дамаск решава да се присъедини към Египет, а по-късно обявява независимост по време на военен преврат. Авторът на статията задава въпроса: какво би станало с Украйна, ако Путин последва примера на египетския революционер?
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Защо руският лидер през 2023 г. не направи същото като Гамал Абдел Насър преди 62 години, който тогава се ползваше с не по-малък авторитет от сегашния Путин?
През януари 1958 г. египетският президент Гамал Абдел Насър, докато беше в Ал Акса със своя приятел индонезийски президент Ахмед Сукарно, който беше основателят на Движението на необвързаните заедно с Джоу Енлай, Кваме Нкрума и Джавахарлал Неру, беше изненадан от неочаквано обаждане от кабинета му в президентската резиденция. Съобщиха му, че сирийски самолет с 20 офицери е кацнал на летището в Кайро. Те предложили Египет да се обедини със Сирия, така че последната да не попадне в ръцете на нито една от трите партии - Комунистическата партия, Сирийската социалистическа националистическа партия, Арабската социалистическа ренесансова партия (Баас), което несъмнено би довело до гражданска война.
Гамал Абдел Насър се вслуша в молбата на сирийския президент Шукри ал-Куатли. На 1 февруари 1958 г. е подписан договор за създаване на Обединената арабска република (ОАР). Проведени са референдуми за обединението на Египет и Сирия в една държава, а Насър е избран за неин президент. След това, на 24 февруари, Гамал Абдел Насър посети Дамаск, където беше топло посрещнат. Както се казва в известна песен, „единството не изисква победител“.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Тази стъпка се оказа от голямо значение за решението на Гамал Абдел Насър да национализира Суецкия канал и да стане президент на голяма държава. Още: Картонената кула на Путин
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Надеждите на Насър обаче не се сбъднаха. На 28 септември 1961 г. група офицери, привърженици за изтеглянето на Сирия от ОАР, извършват държавен преврат в Дамаск, който подкопава единството на Обединената арабска република, пише още Al Hadath.
Насър запазва самообладание. По същество Сирия е държава в държавата, оглавявана от Гамал Абдел Насър. Той има пълното право, според конституцията и съществуващите закони, да потуши преврата. Въпреки това той счита военните действия, т.е. изпращането на бойни самолети за удари по путчистите, като крайна мярка. Насър искаше да върне Сирия в лоното на Обединената арабска република, но не по този начин.
В резултат на това Сирия се оттегли от ОАР, а Египет продължи да носи това име до 1971 г.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Тук възниква въпросът какво би станало, ако Путин последва примера на Насър?
Може би следващата арабска среща на върха, която ще се проведе в Рияд след Курбан Байрам, ще отвори мирни перспективи за президентите на Русия и Украйна Владимир Путин и Володимир Зеленски и генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, предвид факта, че участието в международни събития на ниво старши като почетни гости е обичайна практика. Путин няма да бъде играчка в ръцете на НАТО, водена от Съединените щати. За това може да му помогне министър-председателят и престолонаследник на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, който има изключителни компетенции.
Автор: Фуад Матар
Превод: Ганчо Каменарски