Съгласно данни от международно изследване, публикувано в сп. PNAS от 1970 година в света не достигат 23,1 милиона жени. След като изучили различията в броя на родените мъже и жени в света и ги сравнили със средното естествено съотношение, учените установили, че в 12 страни има по-голям брой жени, които е би трябвало да се родят, но това така и не се е случило, пише Le Figaro.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Отклоненията се дължат главно на политиката за едно дете за едно семейство в Китай, въведена през 1979 година, която бе преустановена през 2016 г., както и на предпочитанието да се роди момче във връзка със социално-културния контекст.
Подобно явление се наблюдава и във Виетнам от 2001 година насам, когато средният брой на децата на една жена намаля до две. В Хонконг дисбалансът започва през 2004 година. Седем страни с недостиг на жени за азиатски, но феноменът се наблюдава и в Тунис, Албания и Черна Гора.
Според авторите на изследването съществува връзка между селективните аборти и развитието на ултразвуковата ехография. Именно през 70-те години на миналия век технологиите за определянето на пола станаха все по-достъпни. Тогава в страните, където момчетата се ценят повече от момичетата започнаха т.нар. селективни аборти. Понякога семействата правят няколко аборта един след друг, докато не се появи желаният наследник.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)