Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп ще бъде притиснат от политическото шоу "импийчмънт" и в годината на новите избори

01 ноември 2019, 06:30 часа • 3552 прочитания

Камарата на представителите на Американския Конгрес прие резолюция за официалния старт на процеса на импийчмънт на американския президент Доналд Тръмп, съобщава The Washington Post. Става въпрос за резолюция, с която бяха одобрени насоките за публичната фаза от процедурата. Процедурата стартира заради т.нар. Украинска афера – последни новини по случая можете да научите в този материал!

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Резултатите от гласуването бяха обявени от говорителя на камарата Нанси Пелоси, която е лидер на демократите в долната камара на Конгреса. Подкрепа за резолюцията дадоха 232 конгресмени, а 196 се обявиха против, като гласуването премина изключително на партиен принцип. Припомняме, че демократите имат превес в долната камара на Конгреса след междинните избори миналата година, докато републиканците още контролират Сената. А откритата процедура означава, че най-вероятно ще се стигне и до публичен процес в Сената и то през 2020 година - годината на изборите за нов държавен глава на САЩ! Припомняме, че за да може процедурата по импийчмънт да има резултат, трябва да има квалифицирано мнозинство за отстраняването на Тръмп и в горната камара на Конгреса, т.е. поне 20 сенатори на републиканците да гласуват "за" Тръмп да си отиде предварително.

Сегашната резолюция позволява на президента и адвоката му да разпитват свидетели и да участват в процеса щом той бъде поет от правната комисия на Конгреса.

Решението стана факт, след като Тим Морисън, един от висшите представители на Съвета по национална сигурност на Доналд Тръмп, свидетелства пред Конгреса при затворени врати. Морисън подкрепя предишни твърдения, че Тръмп е блокирал 400 млн. долара военна помощ за Украйна, за да накара Киев да стартира разследване срещу бившия вицепрезидент Джо Байдън и сина му Хънтър. Байдън е основен конкурент на Тръмп за изборите за президент в САЩ догодина.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Тръмп, обаче, публикува пост в Twitter, с препратка към CBS, че Морисън заявил при изслушването, че по време на разговора на американския президент с украинския му колега Владимир Зеленски не е видял нищо нередно.

Припомняме, че според известното досега Тръмп е поискал от украинския президент Владимир Зеленски да започне разследване срещу Байдън и сина му Хънтър, тъй като Байдън му оказвал "неправомерна помощ" като вицепрезидент на САЩ, докато Хънтър бил в директорския борд на украинската газова компания Burisma Holdings. Съгласно известното досега по медиите, но още непотвърдено от съда, американският президент натискал Зеленски със заплаха, че ще спре 400 млн. долара помощ за Украйна. Тръмп твърди, че Байдън оказвал натиск да бъде уволнен Виктор Шокин, който стана главен прокурор на Украйна през 2015 година, защото проучвал Хънтър Байдън, но всъщност официално се знае, че е имало разследване само на собственика на Burisma Микола Злочевски. Самият Шокин беше забъркан в няколко корупционни скандала и неговият заместник напусна работа именно заради това. А Великобритания разследва Злочевски още преди Хънтър Байдън да влезе в Burisma - синът на Джо Байдън влиза там през 2014 година.

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Освен това, американският президент казва, че Байдън заплашвал да лиши Украйна от "милиарди долари" заради сина си, ако не бъде уволнен Шокин. А администрацията на Барак Обама одобрява 1 млрд. долара за Украйна три месеца, след като Шокин е свален от поста си заради обвинения в корупция.

Преди гласуването в Камарата на представителите, Тръмп е имал среща с републикански сенатори е изразил задоволство, че има пълен запис на разговора със Зеленски. А лидерът на републиканското малцинство в Камарата на представителите Кевин Маккарти смята, че няма нищо в разговора, което да е причина за импийчмънт.

Самият Тръмп, логично, изригна в Twitter след решението на Камарата на представителите. "Най-големият лов на вещици в американската история!", написа той и обяви, че заради демократите и действията им финансовите пазари в САЩ страдат. След гласуването в Конгреса, Белият дом заяви, че президентът не е направил нищо лошо и демократите, които имат мнозинство в Камарата на представителите, са наясно с това.

"Безразсъдното обсебване на Нанси Пелоси и демократите с незаконната процедура за импийчмънт няма да навреди на президента Тръмп, ще навреди на американците", заяви говорителят на Тръмп в изявление, публикувано от администрацията му. В него се подчертава също, че демократите отделят време всеки ден за "фиктивен импийчмънт", вместо да се концентрират върху решаването на наистина важни въпроси, предаде БГНЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес