Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор ще има „виртуална среща“ с вицепрезидента на САЩ Камала Харис на 7 май, съобщи мексиканският външен министър Марсело Ебрард, информира „Дойче веле“.
Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк
Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната
"На срещата ще се обсъди сътрудничеството за справяне с пандемията и предложението на Мексико за разширяване на програмата „Sembrando Vida“ в Централна Америка за справяне с принудителната миграция поради бедност", съобщи в социалните мрежи ръководителят на Секретариата на външните отношения (SRE)
Това ще е продължение на първата двустранна виртуална среща, която Лопес Обрадор проведе с президента на САЩ Джо Байдън на 1 март. На срещата ще присъстват още Ебрард и министъра на икономиката на Мексико Татяна Клутие.
Въпреки че не предложи повече подробности, мексиканският външен министър спомена „Sembrando Vida“, социална програма на Лопес Обрадор, в която работят над 400 000 фермери, с инвестиция от 1 400 милиона долара за засаждане на 1 000 милиона овощни и дървесни дървета на 1 милион хектара.
Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си
Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент
На 22 април мексиканският президент поиска от Байдън на срещата на върха за климата, Вашингтон да подкрепи разширяването на програмата в Югоизточно Мексико и Централна Америка "за засаждане на 3 000 милиона допълнителни дървета и по този начин да генерира 1,2 милиона работни места". Но специалистите поставят под съмнение ефективността на програмата, защото тези, които участват, изгарят растителност, за да получат икономическа подкрепа, което е причинило обезлесяването на 73 000 хектара, според доклад на Световния институт за ресурси (WRI).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Има съмнения относно ефективността на програмата за овладяване на нарастващия миграционен поток, както показват рекордни данни от Службата за митници и гранична защита (CBP), които съобщават за 172 000 незаконни мигранти, задържани през март.
По отношение на сътрудничеството в пандемията, едно от основните твърдения на Мексико е достъпът до ваксините COVID-19, произведени в САЩ, който все още забранява износа на лекарството за други страни. Мексико получи "под наем" на 1 април общо 2,7 милиона ваксини AstraZeneca, произведени в САЩ, където все още не е одобрена спешната употреба на тази ваксина.
Докато САЩ току-що са надхвърлили 200 милиона приложени дози, в Мексико са направени само 15,5 милиона единици.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече