Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мексиканският президент и Камала Харис на среща по проблемите на миграцията, пандемията и ваксинациите

25 април 2021, 12:10 часа • 2922 прочитания

Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор ще има „виртуална среща“ с вицепрезидента на САЩ Камала Харис на 7 май, съобщи мексиканският външен министър Марсело Ебрард, информира „Дойче веле“.

Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк

Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната

"На срещата ще се обсъди сътрудничеството за справяне с пандемията и предложението на Мексико за разширяване на програмата „Sembrando Vida“ в Централна Америка за справяне с принудителната миграция поради бедност", съобщи в социалните мрежи ръководителят на Секретариата на външните отношения (SRE)

Това ще е продължение на първата двустранна виртуална среща, която Лопес Обрадор проведе с президента на САЩ Джо Байдън на 1 март. На срещата ще присъстват още Ебрард и министъра на икономиката на Мексико Татяна Клутие.

Въпреки че не предложи повече подробности, мексиканският външен министър спомена „Sembrando Vida“, социална програма на Лопес Обрадор, в която работят над 400 000 фермери, с инвестиция от 1 400 милиона долара за засаждане на 1 000 милиона овощни и дървесни дървета на 1 милион хектара.

Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си 

Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент

На 22 април мексиканският президент поиска от Байдън на срещата на върха за климата, Вашингтон да подкрепи разширяването на програмата в Югоизточно Мексико и Централна Америка "за засаждане на 3 000 милиона допълнителни дървета и по този начин да генерира 1,2 милиона работни места". Но специалистите поставят под съмнение ефективността на програмата, защото тези, които участват, изгарят растителност, за да получат икономическа подкрепа, което е причинило обезлесяването на 73 000 хектара, според доклад на Световния институт за ресурси (WRI).

Има съмнения относно ефективността на програмата за овладяване на нарастващия миграционен поток, както показват рекордни данни от Службата за митници и гранична защита (CBP), които съобщават за 172 000 незаконни мигранти, задържани през март.

По отношение на сътрудничеството в пандемията, едно от основните твърдения на Мексико е достъпът до ваксините COVID-19, произведени в САЩ, който все още забранява износа на лекарството за други страни. Мексико получи "под наем" на 1 април общо 2,7 милиона ваксини AstraZeneca, произведени в САЩ, където все още не е одобрена спешната употреба на тази ваксина.

Докато САЩ току-що са надхвърлили 200 милиона приложени дози, в Мексико са направени само 15,5 милиона единици.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес