Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С 10% са нараснали приходите от туризъм по Черноморието за година

16 декември 2017, 17:34 часа • 1229 прочитания

С 10% са нараснали приходите от туризъм по Черноморието през летния сезон тази година спрямо миналата. Това каза проф. Стоян Маринов, член на Управителния съвет на Варненска туристическа камара, пред "Фокус".

Още: Строежът на библиотеката във Варна не може да започне: Фирмата не се яви да подпише договора

Още: 75 години Градска художествена галерия във Варна: Почит към градските художници (СНИМКИ)

„Анализът на данните за периода от 1 май до 30 септември показва, че се задържахме на гребена на високата вълна, която се получи през 2016 година за дестинация България“, каза проф. Маринов.

Броят на леглата в експлоатация е нараснал с 5% за тези месеци, броят за пренощувалите лица е нараснал с 4%, а броят на реализираните нощувки – с 2%. „Тези числа говорят за една по-добра ефективност на туризма през сезон „Лято 2017“. Това означава, че сме реализирали повече приходи от една нощувка и съответно от един пренощувал турист“, допълни проф. Стоян Маринов.

По негови думи като неблагоприятна тенденция през летния сезон се очертава съкращаването на средния престой на туристите. „За периода от 2000-та година до 2017-та година престоят на българските граждани се е съкратил от 6 нощувки на човек на 5, а при чуждестранните туристи – от 9 нощувки на 6 нощувки. Това може да бъде обяснено с нарастването на броя на румънските туристи, които са автотуристи и идват за по-кратък престой. От друга страна с нискобюджетните авиокомпании пристигат също неорганизирани туристи, които стоят по-кратко и по тази причина се съкращава и средният престой“, коментира проф. Маринов.

Още: Министър обяви кога ще завърши удълбочаването на Пристанище Варна

Още: Костадинов нахлу в кабинета на варненския кмет с депутати и общински съветници от "Възраждане" (ВИДЕО)*

Той отбеляза, че другата посока, в която трябва да се работи и която е свързана с неблагоприятна тенденция – това е съкращаването на сезона или по-скоро на заетостта на легловата база през месеците на летния сезон. „Ако през миналата година от 1 май до 30 септември едно легло в експлоатация е било заето 84 дни, то тази година този период е с два дни по-кратък или едно легло е било заето 82 дни. Трябва да работим в посока обръщане на тази тенденция, защото това е неблагоприятен факт“, посочи проф. Стоян Маринов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес