Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени разкриха каквa е кръвната картина на столетниците

20 юни 2024, 15:57 часа

Феноменът на столетниците като най-бързо растящата демографска група в световното население предизвика значителен интерес сред учените. Стремежът към разкриване на мистериите на стареенето и дългия, здравословен живот датира отпреди повече от 2300 години, когато известни философи като Платон и Аристотел са дебатирали по тази тема. Към днешна дата изследователите все още изследват сложното взаимодействие на генетични предразположения и различни фактори на начина на живот, които влияят върху дълголетието на човек.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 16 февруари /валутен калкулатор/

Още: Ползи от морската вода за тялото

Вижте още: Тези плодове и зеленчуци са бомба от пестициди: Ето как да ги отстраните

Скорошно проучване, публикувано в GeroScience, хвърли светлина върху общите биомаркери, присъстващи при хора на възраст над 90 години, включително нивата на холестерола и глюкозата. Това новаторско изследване, базирано на здравни оценки на 44 000 шведски лица на възраст от 64 до 99 години, предоставя ценна представа за факторите, свързани с изключителното дълголетие. Отбелязано е, че 2,7 процента от участниците са достигнали значителна възраст от 100 години, като мнозинството са били жени, пише Science alert.

Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените

Още: Масло от рапица ползи и вреди

Изследването се фокусира върху 12 кръвни биомаркера, свързани с възпаление, метаболизъм, чернодробна и бъбречна функция, потенциално недохранване и анемия. Едно особено интригуващо откритие е връзката на пикочната киселина, страничен продукт от храносмилането, с възпалението. Освен това бяха наблюдавани маркери, свързани с метаболитен статус и функция (като холестерол и глюкоза), както и тези, свързани с чернодробната функция, включително аланин аминотрансфераза (ALT), аспартат аминотрансфераза (AST), албумин, гама-глутамилтрансфераза (GGT) , алкална фосфатаза (ALP) и лактат дехидрогеназа (LD). Изследователите също така са разгледали креатинина, който е свързан с бъбречната функция, както и желязото и общия капацитет за свързване на желязо (TIBC), който е свързан с анемията. Изследването също така разглежда албумина, биомаркер, свързан с диетата

Констатациите показват, че хората, достигнали 100 години, имат по-ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина от техните 60-годишни връстници. Въпреки че средните стойности на повечето биомаркери не разграничават значително столетниците от по-младите им връстници, първите рядко показват изключително високи или ниски стойности. Показателно е, че всички с изключение на два (ALT и албумин) от 12-те биомаркера показват връзка с вероятността за достигане на 100 години, дори след отчитане на възрастта, пола и тежестта на заболяването. По-високите стойности на общия холестерол са свързани с намалени шансове за достигане на 100-годишна възраст, както и на глюкоза, креатинин, пикочна киселина и маркери на чернодробната функция също са свързани с намалени шансове за достигане на 100-годишна възраст. .

Изследването се въздържа от правене на окончателни заключения относно факторите на начина на живот или гените, отговорни за стойностите на биомаркера. Въпреки това е разумно да се предположи, че фактори като диета и консумация на алкохол играят значителна роля за дълголетието. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес