Независимо колко напреднала е фармацията и науката, все още има хронични болести, за които не е открит лек. Твърди се, че лекуването на рак и много други заболявания не се случва с приема на хапче, а най-напред трябва да се регулират метаболитните процеси в тялото.
В западното общество хората имат възможността да консумират всевъзможни храни, които са непознати за предците ни или пък такива, които са били консумирани много рядко. След направени проучвания става ясно, че раковите клетки се хранят основно от захар. А именно, захарта способства развитието на инфекциозна среда. Или казано по друг начин, захарта може да повиши риска от рак и друи болести. Лошото е, че хората я приемаме в ежедневието си под една или друга форма.
Още: Учените поставят под въпрос ползите от кето диета за жените
Какво представлява кетонната диета и как помага на тялото ни?
Най-общо казано, нисковъглехидратната диета кара организма да гори мазнини, вместо захар и глюкоза. Този процес се нарича кетоза. Тялото генерира енергия, като гори кетоните, а не въглехидратите. Кетоните се метаболизират от мастните киселини в черния дроб и произвеждат енергия.
Когато в тялото няма високо ниво глюкоза, то започва да произвежда кетони. Този източник на енергия е добър за невроните, защото може да преминава от кръвния поток в мозъка. Кетозата е процес, който се наблюдава при хора, които не са имали възможност да се хранят обилно. Това са нашите предци преди много години, които не са разполагали с достатъчно храна.
Разбира се, днес всеки може да вкара тялото си в режим на кетоза, като ограничи приема на въглехидрати до 80 г дневно, а протеинът трябва да е до 1,2 г на килограм тегло. Важно е да споменем, че при процес на адаптация на тялото към кетонния режим, хормонът, който е основен за кетонния метаболизъм, е в пъти по-ефективен.
Още: Експерти: Този начин на хранене всъщност може да бъде вреден за здравето
Кои храни са позволени?
При кетонната диета е добре да се консумират храни, които са богати на здравословни мазнини. Това са: авокадо, масло, студено пресован зехтин, яйца, сурови ядки, семена, кокосово масло. Може да се консумират и нисковъглехидратни зеленчуци: зеле, брюкселско зеле, броколи, кейл, спанак, карфиол, селъри. Колкото до източниците на протеини, това са основно: пасищни пилета, риба, морски дарове, млечни продукти, ферментирали млечни храни и други.
При кетонната диета се препоръчва умерен прием на протеини и то от чисти източници. Когато процентът мазнини е висок, тялото се чувства заситено с оптимални нива на инсулин. Много е важно обаче, ако решите да се подложите на един такъв хранителен режим, да приемате висок клас добавки, които не бива да са синтетични. Нужно е да приемате мултивитамини, пробиотици и омега-3. Те са полезни за човешкия организъм и имат доказано действие срещу раковите клетки.
Още: Популярна диета, която всъщност кара тялото да старее по-бързо
Статията има само информативна цел, не замества консултацията с лекар, нито балансирано хранене.
Надяваме се информацията да е полезна за вас и благодарение на изписаното, по-горе в редовете, да успеете да постигнете завиден здравословен баланс във вашия организъм.
Като заключение ще добавим, че не бива да подценявате кетонната диета, тъй като тя може да се окаже много здравословна за вас. Преди това обаче е крайно необходимо да обсъдите с медицинско лице здравословното си състояние и дали този модел на хранене е подходящ за вас.
Кето диета или периодично гладуване могат да помогнат при рак?
Какви са причините да не отслабвате с кето диета?