Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-неочакваният знак, че някой има мисли за самоубийство

05 септември 2023, 11:44 часа

Докато любимият човек изглежда щастлив и безгрижен е нещо добро, това може да е причина за безпокойство в определени случаи на психично здраве.

Когато за първи път си представите някой, който изпитва мисли за самоубийство, може да си го представите как плаче, лежи в леглото, сам или изпитва болка. Идеята за самоубийство и депресията, която може да я придружава често прави хората дълбоко тъжни или апатични, което може да доведе до произволен брой от тези сценарии.

Но има още един индикатор за суицидни мисли, който може да бъде неочакван или объркващ в началото: някой с психично заболяване внезапно се държи много щастлив или безгрижен. Въпреки че това може да изглежда като добър знак, всъщност може да е тревожно.

Как да изглеждаш щастлив и безгрижен може да бъде предупредителен знак за самоубийство

Ето същността: Ако някой с психично заболяване изведнъж изглежда радостен и спокоен, това може да е, защото е взел решение да умре от самоубийство. В резултат на това те се чувстват облекчени от две неща: идеята, че няма да изпитват болка още дълго, и фактът, че могат да спрат да обсъждат това решение със себе си. В този момент и за този човек смъртта е единственият отговор.

 Въпреки тази болка, тези с мисли за самоубийство също може да са двусмислени относно желанието си да живеят или да умрат. Мислите за прекратяване на болката могат да бъдат посрещнати с облекчение, подобно на облекчението, което изпитваме, когато физическата болка бъде облекчена.

Има и друга причина, която може да е в игра. Възможно е също така, че дори ако се борят с решението вътрешно, те маскират как наистина се чувстват отвътре в опит да попречат на близки да разберат за намерението им да умрат. Ето защо е изключително важно да не спираме оценката за самоубийство, когато видим внезапно подобрение на симптомите на психичното здраве.

Хората, склонни към самоубийство, се сблъскват с различна мозъчна химия, която ги поставя в тъмно място с тунелно зрение. Плюс това, това силно ниво на емоционална болка може да бъде ослепително.

Например мозъкът им функционира по различен начин по отношение на преценка, концентрация, как виждат света, решаване на проблеми и т.н..

Разграничаване между суицидност, хубав ден и мания

Но трябва да има линия, нали? Как да разберем, че по-щастливото отношение на човек е знак, че той планира да се нарани, вместо просто, че има хубав ден? Или срещу „възходите“ и енергията, които манията включва при биполярно разстройство?

Коя работа увеличава риска от развитие на депресия?

Първо, помислете за контекста. Ако внезапното щастливо или безгрижно поведение на индивида се увеличи без обяснение, това е индикатор, който трябва да проучите допълнително и да не се страхувате да попитате за промяната, както и да попитате директно за мисли за самоубийство.

След това потърсете други признаци на мания и склонност към самоубийство и отбележете как се различават. Манийните епизоди включват други симптоми, които не са непременно обичайни за човек, който се бори със склонност към самоубийство, като грандиозност или самочувствие. Тези, които имат маниен епизод, често също изглеждат въодушевени, докато индивид, който има намерение да се самоубие, е по-вероятно да излезе като по-спокоен и по-щастлив, но не непременно много щастлив.

Някои други маркери на мания включват бърза реч, намалена нужда от сън и участие в по-целенасочени дейности. Манията също е тревожно психиатрично състояние и би наложило насочване към местни кризисни центрове за психично здраве. С други думи, получаването на професионална помощ може да бъде умен ход независимо от това.

Признаци на склонност към самоубийство, от друга страна, са говорене за самоубийство (напр. „По-добре би било да съм мъртъв“), търсене на смъртоносни средства, раздаване на скъпи вещи и сбогуване и намекване, че никога повече няма да видите някого. Признаците също могат да варират от човек на човек.

Внезапното щастие или облекчение не е знак, който обикновено ще видите, само по себе си, при хора, изпитващи суицидни мисли. Нищо никога не е „точно“ и много пациенти, които решават да опитат да се самоубият, не изпитват тази промяна в настроението. Това обаче може да е предупредителен знак.

Ключовото нещо, което трябва да запомните, е, че много пациенти не показват класически тежки симптоми на депресия на повърхността. Те могат да бъдат много добри в прикриването на основните си чувства и да изглеждат щастливи и доволни в отделни социални ситуации.

Официално: Одобриха хапче за лечение на следродилна депресия

Как да помогнете и подкрепите някой, който изпитва суицидни мисли

Можете и трябва да попитате дали някой има планове да се самоубие. Колкото и неудобно да е този въпрос да се изрази вербално, той е решаващ. И това няма да „даде на човека идеи“, както може (разбираемо) да се притеснявате.

Често те ще бъдат облекчени, че някой се интересува достатъчно, за да чуе за техния опит със суицидни мисли.

Жизненоважно е да се отбележи, че човекът може не винаги да казва, че планира да се нарани, но това не означава, че не се нуждае от подкрепа.

Дори и да кажат „не“, ако сте загрижени, все пак можете да ги насърчите да потърсят помощ със собствения си екип за лечение (терапевт, психиатър, медицинска сестра, лекар от първичната медицинска помощ).

Освен да питате директно, трябва да запазите спокойствие, да се доверите на усещанията си, да им напомните, че ги обичате и да ги уверите, че чувате какво казват и не го съдите или омаловажавате.

Отделете време, за да изслушате спокойно какво имат да кажат и задайте някои последващи въпроси, като например колко често имат суицидни мисли или какво трябва да направят, за да се чувстват в безопасност. Освен това ги уверете, че има налична помощ и че тези чувства са сигнал, че е време да говорите с професионалист по психично здраве.

Въпреки че не сте лекаря на този човек, ролята ви на приятел, член на семейството или друг любим човек също е важна: Вие не сте техен експерт по психично здраве, но можете да им помогнете да получат грижи.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес