Лютата храна намалява кръвното налягане
Още: 11 причини да ядем черен шоколад всеки ден
Още: Как да си направим най-вкусните домашни меденки
Пикантната храна, овкусена с лют червен пипер, съдържа естествена химическа съставка, която може да понижи кръвното налягане. Това показва проучване върху лабораторни плъхове с хипертония. Учените откриват, че продължителното поглъщане на капсаицин, съставката в лютите чушки, която ги прави люти, може да намали кръвното налягане.
Проучвания разкриват връзка между поглъщането на капсаицин за по-дълъг период от време и последващо понижаване на кръвното налягане при животни, генетично предразположени към хипертония.
Проучване предполага, че капсаицинът действа чрез активиране на специален “канал” в лигавицата на кръвоносните съдове, наречен преходен рецепторен потенциал ванилоид-1. Когато каналът се активира, той увеличава производството на азотен оксид в кръвоносните съдове, за който се смята, че предпазва от възпаление и други съдови проблеми.
Още: Ползите от кефира за здравето ни, които малко хора знаят
Още: Каква е разликата между киселото зеле по баварски и нашето?
За лютите чушки
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Лютите чушки (Capsicum annuum) са плодовете на растенията Capsicum, които се отличават с лютивия си вкус. Те са богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Използват се предимно като пресни или сушени подправки. Съществуват много разновидности на люти чушки, сред които кайен и халапеньо. Те се използват предимно като подправка и могат да бъдат варени или изсушени и стрити на прах. Червените люти чушки са известни като червен пипер. Капсаицинът е основното биоактивно растително съединение в лютите чушки, отговорно за техния уникален, пикантен вкус и много от техните ползи за здравето.
На какво вредят най-много лютите чушки?
Хранителни факти за лютите чушки
В 1 супена лъжица (15 г) сурови, пресни, червени люти чушки се съдържат:
* 6 калории
* 88% вода
* 0,3 г протеини
* 1,3 г въглехидрати
* 0,8 г захар
* 0,2 г фибри
* 0,1 г мазнини
Витамини и минерали
Още: Бок чой - ето с какво превъзхожда нашето зеле
Още: Ако търсите лек за махмурлука - изберете между тези храни
Лютите чушки са богати на разнообразни витамини и минерали:
* Витамин С - лютите чушки са с високо съдържание на този мощен антиоксидант, който е важен за лечение на рани и инфекции.
* Витамин В6 - важен за енергийния метаболизъм.
* Витамин К1 - известен още като филохинон, витамин К1 е от съществено значение за съсирването на кръвта и здрави кости и бъбреци.
* Калий - важен минерал, който изпълнява различни функции, сред които намаляване риска от сърдечни заболявания.
* Мед - минерал, който често липсва в диетата на западните хора, основен микроелемент, важен за здрави кости и здрави неврони.
* Витамин А - червените люти чушки са с високо съдържание на бета каротин, който тялото превръща във витамин А.
Ползите и вредите от лютите чушки
Ето някои от основните ползи за здравето на лютите чушки
1. Пикантната храна води до дълголетие.
Консумацията на пикантна храна 6-7 пъти в седмицата намалява смъртността с 14% според голямо проучване от 2015 г. Ползите са още по-големи, ако пропуснете любимите си коктейли или алкохолни напитки с лютото ястие.
2. Лютата храна ускорява метаболизма.
Данни от множество проучвания показват, че някои подправки (кимион, канела, куркума, чушки, люти чушки) повишават метаболизма ви в покой и забавят апетита.
3. Борят възпаленията.
Куркуминът, съединение в куркумата, може да намали възпалението в тялото. В аюрведическата медицина противовъзпалителните свойства на джинджифила и чесъна се използват от векове за лечение на редица състояния, сред които артрит, автоимунни заболявания и дори главоболие и гадене.
4. Помагат в борбата с раковите клетки.
Доказано е, че капсаицинът, активен компонент на лютите чушки, забавя и унищожава раковите клетки.
5. Лютото убива бактериите.
Доказано е, че кимионът и куркумата имат мощни антиоксидантни и антимикробни свойства. Това означава, че могат да се използват срещу вредни бактерии в тялото.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.