Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е сумак и в кои ястия може да го добавим

23 декември 2024, 11:22 часа

Сумакът е подправка, която е популярна в Близкия изток. Той е свързан с отровния храст със същото име, но тази подправка е безопасна за употреба и лесно се разпознава по ярко червените си плодове (отровният сумак е бял). Плодовете се превръщат в едър прах и се продават като смляна подправка. Сумакът е универсална подправка, която добавя яркочервен цвят и тръпчивост, подобна на лимонов сок, към ястието. Една от най-честите употреби на сумак е в сместа от подправки, наречена заатар.

За какво се използва подправката сумак

Какво е сумак

Плодовете на това растение растат върху храстите Rhus coriaria, които обикновено се срещат във високите платови райони на Средиземно море като Сицилия, поради своите диви, скалисти земи. Сумакът също расте в Турция и може да се намери в части от Иран. След като плодовете са напълно узрели, те се берат, сушат и смилат. Обработеният сумак придобива тъмно червено-бордо цвят и текстура на смлени ядки. Има подобен мирис и вкус на лимона, но не е толкова кисел. Той се използва широко като подкислител в арабската и ливанската кухня и, подобно на солта,  подчертава естествените вкусове на храните, с които се готви.

Произход на сумака

Името сумак идва от арамейската дума summaq, което означава „тъмночервен“. Още преди 2000 години сумакът е известен със своите здравословни свойства, а именно като диуретик и против газове, от лекаря на римския император Нерон, Педаний Диоскорид. Преди лимоните да навлязат в Европа, римляните са използвали сумак, за да придадат киселинностт на ястията.

В Северна Америка местните народи и ранните пионери са използвали сумак за лечение на различни заболявания, от кашлица и възпалено гърло до стомашни болки и рани.

Какъв е вкусът му

Вкусът на сумакът е доста изненадващ, тъй като наситеночервената подправка напомня на пресен лимонов сок. Този сладък, но кисел вкус е последван от стипчив мощен удар. Въпреки че има разнообразен вкусов профил, сумакът все още се съчетава изключително добре с други подправки като бахар, чили, мащерка и кимион.

15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи

Как да готвим със сумак

Смленият сусмак  е универсална подправка и може да се добави към кайма, да се използва като ароматизатор в зеленчукови ястия (като патладжан) и е идеалната подправка за домашен хумус. Сумакът е идеална комбинация за агнешко и патешко, тъй като намалява мазнината на месото. Подобно на на лимонов сок върху готова рецепта, сумакът е най-добър, когато се поръси върху ястие преди сервиране. Сумакът също е добър избор, когато искате да добавите лимонов вкус към ястие, но не искате да добавите течност към рецептата. Преди да използвате сумак, не забравяйте да прочетете етикета на съставките, тъй като някои производители включват сол; ако е така, намалете количеството сол, изисквано в рецептата.

Ако използвате като цяло зрънце, го начупете или смачкайте леко и го накиснете във вода за около 20 минути. Добавете към маринати, дипове или дресинги, както бихте направили смляната версия.

Рецепти със сумак

Сместа от подправки заатар е една от най-популярните рецепти, включително сумак, но подправката също е често срещана съставка в месни ястия, яхнии, дресинги за салати и пита.

С какво можем да заменим сумака

Ако не можете да намерите сумак на пазара, има няколко заместители, които можете да използвате, за да постигнете подобен вкус.  Лимонова кора може да се използва вместо него или да се комбинира със сол и черен пипер за по-интересен вкус. Сместа от подправки заатар е друга добра алтернатива, тъй като съдържа сумак, което също означава, че храната все пак ще бъде оцветена в червено. Ако използвате лимонова кора и ще пропуснете червения оттенък, добавете малко червен пипер за цвят.

Ето кои са най-хубавите подправки за риба

Употреба на сумак

Освен за пикантен аромат за различни ястия, сумакът може да се използва и заради етеричните си масла за създаване на ароматизирано масло или оцет, практика, която датира от древен Рим. Плодовете се сваряват, отцеждат и пресоват, а етеричните масла се смесват със зехтин или оцет. Овкусеното олио или оцет се използва самостоятелно или като част от дресинг за салата.

Как да съхраняваме сумака

Докато смленият сумак може да издържи няколко месеца, пресният може да издържи повече от година. Съхранявайте сумака в херметически затворен контейнер, далеч от топлина и светлина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес