Съвсем скоро ще празнуваме Лазаровден и Цветница. Тези цветни, пролетни и жизнерадостни празници се чакат с нетърпние от малки и големи. Лазарица винаги е в събота, а след нея винаги се пада Цветница. Празникът е познат у нас и като Връбница. Този празник носи много символи със себе си.
Какво символизира Цветница
Това е християнески празник, който символизира влизането на божия син в Йерусалим, дни след Лазаровото възкресение. Вярващите посрещат Христос, хвърляйки цветя и палмови клонки на пътя му.
Кумичене 2024 г.: Една от традициите на Цветница
Традиции на Цветница
Християнският празник съвсем естествено се комбинира с народния и обичаите и традициите се комбинират по неповторим начин.
1. Кумичене
Това е момински обичай, който се провежда в неделното утро. Тези момичета, които са лазарували предния ден, заедно се отправят към най-близката до селото река. Всяка от тях е направила своя венец от върбови клонки и обредните кукли (обреден хлябс формата на човек).
На реката момичетата пеят песни и танцуват. Пускат по течението на реката венците и куклите. Собственичката на предмета, който изпревари всички други, става Кумица на лазарките. Народът вярвал, че по време на избора на кумица имало голяма опасност от появата на змей, който можел да отнесе някоя от лазарките.
Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции
След избора на кумица, всички дружно я съпровождат по тържествен начин до дома ѝ. През цялото време те пеят и танцуват. Интересен момент от обичая е говеенето. До третият ден на Великден лазарките не трябвало да говорят, когато са край Кумицата.
В дома на кумицата е приготвена празнична трапеза за идващите лазарки. Всяко момиче носи обреден хлаб, направен лично от нея, и го дава на кумиченото семейство. Обредният хлеб се дроби в чиния. От него се прави попара за лазарките.
Лазарките отново ходят на гости на Кумицата на третия ден на Великден. Тогава те носят със себе си хляб и яйца. В отговор на това, Кумицата е подготвила изобилна празнична трапеза за тях. На масата има и боядисани яйца. В този ден лазарките и Кумицата се сбогуват.
Този обичай ясно очертава края на моминските празници – Лазарица и Цветница. По време на всички обреди момичетата били с богати народни носии. Битувало вярването, че момиче, което не лазарува и не кумичи, няма да се задоми.
2. Правене на обреден хляб
Какво се прави в църквата на Цветница?
Момичетата, участнички в кумиченето, трябвало да си направят сами обредните „кукли“. Този обреден хляб бил познат и като колак или кравай. Куклите се използват при избора на Кумицата и след това при гостуването в дома ѝ.
Лазарките сами омесвали хлябовете и ги завивали в чисти кърпи, за да отидат на реката. На много места в страната момичетата късали хапка от хляба, всяка слагала своето парче на дърво, което после се потапяло в реката и хапките от него тръгвали по течението.
3. Върбови клонки
Важен обред на Цветница е закичването на върбовите клонки.
Какво да не правите на Цветница?
Според обичаите, момичетата на Лазарица събират върбови клонки, които на Цветница носят в църквата, за да бъдат благословени. След това клончетата се носят в къщите и се закачат на входната врата на дома, обикновено под формата на венец.
Как се е празнувала Цветница в миналото?
Днес такива клонки се раздават в храмовете на Цветница след отслужената молитва. Вярва се, че тези клончета носят здраве и късмет на стопаните и пазят дома от злото. Те са символ на палмовите клони, с които вярващите посрещнали Христос при влизането му в Йерусалим.
На Цветница цялото семейство в празнични одежди отива в храма, където се освещават върбовите клонки. Всяко семейство носи осветените клонки в дома си, за да ги закачи, увити като венец над входа на дома за късмет, здраве и берекет през годината.
На Цветница жените не бива да работят. Домът трябва да е украсен с много пролетни цветя и здравец. Те са символ на новия живот и събуждането на природата.