Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До какво води предозирането със селен?

23 юни 2023, 14:44 часа

Селенът е основен минерал, необходим на човешкия организъм в микроскопични количества за правилното му функциониране. Той действа като антиоксидант и играе ключова роля в поддържането на имунната функция, метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза и репродуктивното здраве. Въпреки че селенът е важен за цялостното благосъстояние, прекомерният му прием може да доведе до предозиране със селен, известно още като селеноза.

Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи

Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим

Предозирането на селен обикновено се случва чрез високи дози хранителни добавки или случайно поглъщане на големи количества селен-съдържащи вещества. Симптомите и тежестта на селенозата могат да варират в зависимост от дозата и продължителността на експозицията. Ето някои от потенциалните последици от предозирането със селен:

Стомашно-чревни проблеми

Високите нива на селен могат да причинят храносмилателни проблеми като гадене, повръщане, болки в корема и диария. Тези симптоми могат да бъдат придружени от метален вкус в устата.

Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад

Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло

Цинк и селен: Колко важни са всъщност?

Промени в косата и ноктите

Токсичността на селена може да доведе до промени в косата и ноктите. Косопадът, чупливата коса и деформираните или чупливи нокти са често срещани прояви на селеноза.

Неврологични симптоми

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Предозирането със селен може да засегне нервната система, което да доведе до неврологични симптоми като умора, раздразнителност, нервност и дори леки когнитивни нарушения. В тежки случаи може да се стигне до състояние, наречено селенозна енцефалопатия, характеризиращо се с двигателни смущения, тремор и затруднена координация.

Кожни реакции

При някои хора може да се появят проблеми, свързани с кожата, в резултат на предозиране със селен. Те могат да включват обриви, сърбеж, зачервяване или дерматит.

Дихателни проблеми

В редки случаи прекомерният прием на селен може да причини дихателни смущения. Симптомите могат да включват задух, кашлица и болка в гърдите.

Отравяне със селен

Тежките случаи на селеноза могат да доведат до отравяне със селен, което може да доведе до остра токсичност. Това може да доведе до симптоми като тежки стомашно-чревни смущения, циркулаторен колапс, а в крайни случаи може да бъде животозастрашаващо.

Бразилски орех – най-богатата на селен храна

Важно е да се отбележи, че предозирането със селен е сравнително рядко и най-често се случва поради прекомерно добавяне на селен над препоръчителните нива. Допустимата горна граница на прием на селен е 400 микрограма на ден за възрастни. Препоръчителният хранителен прием е по-нисък, обикновено около 55 микрограма на ден за възрастни.

Ако подозирате предозиране със селен, от решаващо значение е да потърсите незабавно медицинска помощ. Лечението обикновено включва преустановяване на приема на селен и осигуряване на поддържащи грижи за овладяване на симптомите. В тежки случаи медицинските специалисти могат да приложат лечения като активен въглен или хелатотерапия, за да отстранят излишния селен от организма.

За да се осигури оптимално здраве и да се избегне предозиране със селен, се препоръчва селенът да се набавя чрез балансирана диета, която включва източници като морски дарове, птиче месо, яйца, ядки и пълнозърнести храни. Консултацията със здравен специалист или регистриран диетолог може да помогне за определяне на подходящия прием на селен в зависимост от индивидуалните нужди и здравословното състояние.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес