Вашето тяло се нуждае от него за енергия. Въпреки това, идеалната диета се състои от не повече от 10% калории от добавена захар, 12 чаени лъжички при среден прием от 2000 калории.
Как кръвната захар влияе на мозъка?
Това не означава, че вашите десерти трябва да са скучни. Вместо да изключвате захарта от диетата си, можете да се съсредоточите върху видовете захар, които консумирате.
Естествените заместители на захарта са чудесен начин да подсладите любимите си лакомства, като същевременно укрепвате здравето си. Това са нашите шест най-добри естествени заместители на захарта, които си струва да опитате. Може да се изненадате колко вече имате в килера си.
За повече диетични трикове вижте защо водата от семена от чиа може да е следващата ви любима напитка и кои храни да ядете, за да защитите бъбреците си.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Преди да навлезем в заместителите на захарта, важно е да изясним, че захарта по своята същност не е вредна за вас. Това е жизненоважно за вашето здраве. Вашето тяло превръща въглехидратите в глюкоза, форма на захар, която е основен източник на енергия, за да поддържа тялото ви в движение и мозъка ви да функционира. Въпреки това, което някои популярни модни диети препоръчват, без въглехидрати и захари може да изпитате здравословни проблеми и симптоми като ниска енергия, проблеми със съня и мозъчна мъгла.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Ултрарафинираната бяла захар и царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза са често срещани съставки в газирани напитки, сладкиши, хляб и подправки. Те се доставят бързо в кръвта ви, без да добавят друга хранителна стойност. Прекомерната консумация на тези захари може да доведе до сериозни здравословни усложнения, включително високо кръвно налягане, диабет и мастно чернодробно заболяване.
Можете да намерите количеството добавени захари на етикета с хранителните данни и списъка със съставките на всеки хранителен продукт. Колкото по-високо е добавената захар в списъка на съставките, толкова повече захар има в продукта. Добавените захари се наричат под много имена, като кафява захар, царевични подсладители, царевичен сироп, декстроза, фруктоза, глюкоза, царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, малцов сироп, малтоза и захароза.
Има и различни естествени подсладители и заместители на захарта, които можете да добавяте към храни и напитки, които осигуряват сладост без недостатъците на рафинираната захар. Примери за тези алтернативни захари включват захарни алкохоли като сорбитол, изкуствени подсладители като аспартам и естествени подсладители като стевия.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Най-добрите естествени заместители на захарта
Мед
Медът отдавна е ценен не само заради естествената си сладост, но и заради хранителната си стойност. Пчелите го правят от растителен нектар в процеса на опрашване и съдържа набор от полезни растителни съединения и антиоксиданти.
Суровият и по-тъмен мед, които са минимално обработени, са богати по-специално на флавоноиди и фенолни киселини. Те предлагат много предимства, включително положителни ефекти върху здравето на сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт и дихателната система. Дори е доказано, че намалява сезонните алергии.
Кленов сироп
Друг популярен естествен подсладител, кленовият сироп, зае мястото си на върха на много палачинки. Ако намалявате захарта, може да искате да пропуснете палачинките, но да се придържате към сиропа, който се произвежда от сок от дървета от захарен клен.
Лекар разкри кой ТРЯБВА да пие чай със захар
Това е така, защото кленовият сироп, подобно на меда, съдържа антиоксиданти и минерали, които могат да бъдат полезни за вашето здраве. Доказано е, че много от уникалните съединения, открити в кленовия сироп, помагат в борбата с рака и диабета. Колкото по-тъмен е кленовият сироп, толкова по-малко рафиниран е и толкова повече от тези предимства може да осигури.
Стевия
Ако не сте фен на вкуса на кленов сироп или мед, но все пак искате начин да подсладите напитките и рецептите, стевията е чудесна алтернатива на естествената захар, която да опитате. Този подсладител е направен от растението стевия и е 200 до 400 пъти по-сладък от трапезната захар.
Като заместител на захарта стевията не е хранителна, което означава, че не съдържа почти никакви калории. Добавя сладост без много друго и това може да е точно това, което търсите, когато намалявате захарта. Стевия също е свързана с намаляване на кръвната захар и холестерола. Имайте предвид, че много продукти със стевия на пазара съдържат други преработени съставки или захарни алкохоли, така че е важно да направите проучване, преди да ги използвате.
Пюрирани плодове
Ако търсите по-балансирана в хранително отношение форма на захар, трудно е да победите суровите плодове. Диетичните фибри, присъстващи в суровите плодове, подпомагат храносмилането и забавят метаболизма на захарта, намалявайки скоковете на кръвната захар, които може да видите от плодов сок или захарни добавки. Яденето на богати на фибри храни също може да ви помогне да намалите общия си калориен прием и да намалите риска от сърдечни заболявания.
Пюрираните плодове ви дават много от същите предимства и могат да служат като подсладители, които да добавяте към други храни. Ябълковото пюре работи като заместител на яйцата в много рецепти, например, а пюрираните горски плодове са чудесна добавка към обикновеното, неподсладено кисело мляко.