Православната църква днес отбелязва първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина неделя, по името на Тома – един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото възкресение. Във всички епархии на Българската православна църква днес се отслужва Света Божествена Литургия. Денят се отбелязва в последната седмица на Великден и с него завършва празничния цикъл.
Още: Какво никога не се прави на Томина неделя?
Легенди и предания
В евангелските писания се разказва, че когато мълвата за изчезналото тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал и за да се убеди в чудото, поискал да пипне раните от гвоздеите, с които Исус бил прикован на кръста. На осмия ден от възкръсването си Христос отишъл при Тома и му казал: "Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай ръката си и я сложи на ребрата ми. И не бъди невярващ, а вярващ. Блажени са тези, които, без да видят, са повярвали."
Когато Тома сам се убедил във възкресението, паднал на колене пред Спасителя и молил за прошка. Това моментно неверие на апостол Тома става олицетворение на миговете на колебание и съмнение, в които изпада всеки един човек.
Още: Томина неделя: Задължително направете това на празника за здраве и благополучие
Традиции и обичаи
На Томина неделя жените повторно боядисват яйца и ги раздават за душите на покойните си близки, като вярват, че така ще ги предпазят от превъплъщаване. В понеделник или вторник след Томина неделя по благочестив обичай, за пръв път след Пасха, се прави помен за починалите.
Като основание за това служи възпоменанието за слизането на Иисус Христос в ада, съединено с Томиното уверение и разрешението на Църковния устав да се прави обичайното поменаване на починали в тези дни.
На този ден е прието вярващите да посещават гробовете на починалите с радостната вест за Христовото възкресе¬ние. Може да се даде милостиня или храна на нуждаещите се, но не е нужно (и няма смисъл) да се оставя храна на гроба.
Още: Може ли да се работи в градината на Томина неделя?
Както и в другите дни отредени за помен, не следва да се предаваме на униние по повод смъртта на нашите близки, но да се грижим за душите им – с молитва, милостиня, записване на имената им на светата Литургия и панихиди, и с нашия чист християнски живот.
Починалите вярващи остават също такива членове на Църквата Христова като и живите. Те чуват призива на живите към тях и им отговарят най-често неусетно за тях.
Най-важните традиции на Томина неделя:
Църковна служба – На Томина неделя в църквите се чете евангелският текст за апостол Тома, който първоначално не повярвал във Възкресението на Христос, докато не го видял и не се уверил лично („Тома Неверни“). В службите се подчертава важността на вярата без да са нужни доказателства.
Още: Защо на Томина неделя повторно се боядисват яйца?
Помен за починалите – На места в България (особено в Източна България) Томина неделя се свързва и с помен за душите на починалите. Хората носят на гробищата червени яйца, козунаци, вино и други храни, които раздават за "Бог да прости".
Даряване на яйца – Отново се боядисват или носят червени великденски яйца, които се раздават на близки и съседи като благословия за здраве и късмет и за почит към починалите. Червеното яйце символизира Възкресението.
Имен ден – Празнуват хора с имена като Тома, Томислав, Томислава и подобни. Те получават поздравления и подаръци от близките си.
Още: Томина неделя 2025: Кога се пада, традиции и обичаи