"Училището не е църква" - с този наслов се организира протест на родители, несъгласни с идеите на Министерството на образованието и науката (МОН) да въведе часове по религия и добродетели, които ще учат не толкова на християнство, колкото "на добро", както се изразяват авторите на идеята. Протестното шествие е планирано за 15 май и набира популярност в социалните мрежи (ТУК).
"Всички заедно излизаме на протест, за да защитим светския дух на българското училище - мястото, където всяко дете трябва да получи знание без натиск и разделение. Против сме въвеждането на задължително религиозно обучение, което грубо нарушава конституционния принцип за отделяне на религията от държавата и поставя под въпрос свободата на мисълта и избор", пишат организаторите.
Още: "Нашата мила родина е една голяма пералня за пари": Църквата и средствата за учебници по религия
Шествието тръгва в 16:00 ч. от МОН, по бул. „Княз Александър Дондуков“, ще премине през бул. „Цар Освободител“ и ще завърши пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. "Това шествие е израз на нашата гражданска отговорност и вяра в образованието като светско пространство, в което да се раждат критично мислещи и свободни личности. Каним всички - ученици, родители, учители - да се присъединят и да застанат заедно срещу всяка намеса, която поставя под съмнение правото ни на свободно и равноправно образование", пишат още организаторите.
Снимка: БГНЕС
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Дебатът се разгаря
Припомняме, че според ресорният министър Красимир Вълчев това няма да бъде "задължителен час по религия, а това ще бъде много повече - час по възпитание в добро". Сред застъпниците на идеята за въвеждане на предмет "Добродетели и религия" са още синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", както и "вечната" шефка на учителския синдикат Янка Такева. Сред поддръжниците има и отявлени консерватори, русофили, поддръжници на патриарха и т.н.
"Предметът ще е недогматичен, с плуралистичен подход, съчетаващ етични, философски, културни и хуманистични елементи със знания за религиите", каза още Вълчев. Първоначално предметът ще бъде въведен в първи клас, без оценки. Ще преподават началните учители, гласи още концепцията. Начални учители обаче вече се възпротивиха - защото нямат подготовка да преподават религиозна материя.
Още: Добродетели, етика, религия, индоктриниране: От първи клас, така ли ще е?