Администрацията на Тръмп подготвя среща с Ким Чен-ун?

28 април 2025, 00:12 часа • 1739 | прочитания

Администрацията на Доналд Тръмп тихомълком провежда дискусии и се консултира с външни експерти, докато обмисля варианти за потенциално рестартиране на диалога със Северна Корея. Това съобщават пред Axios високопоставен американски служител. Информацията бе потвърдена и от трима други източника, запознати с тези дискусии. Припомняме, че Северна Корея постигна тревожен ядрен напредък, откакто президентът Тръмп и Ким Чен-ун проведоха две драматични, но в крайна сметка неуспешни срещи на върха.

Още: Защо Северна Корея краде биткойни и как с тях тайно снабдява оръжия?

Въпреки че на този етап нищо не е сигурно, Тръмп даде да се разбере, че би искал да се свърже отново с Ким – вероятно лице в лице. Именно затова неговият екип по национална сигурност се подготвя за този сценарий. Северна Корея засега е сравнително ниско в списъка с приоритети на Тръмп, но най-новата ядрена сила в света рядко остава извън международния дневен ред за дълго.

Още: „Той е ядрена сила“: Тръмп обясни за отношенията си с Ким Чен Ун

„Свикваме агенции, за да разберем къде са севернокорейците днес. Много неща се промениха през последните четири години. Ние оценяваме, анализираме и говорим за потенциални пътища, включително среща“, каза високопоставеният американски служител. „Дискусиите при закрити врата“, включващи експерти от мозъчни тръстове и настоящи и бивши американски служители, „подсказват, че администрацията на Тръмп обмисля различни сценарии за нова среща между Тръмп и Ким“, каза Андрю Йео, старши сътрудник в института Брукингс. „Многото положителни изявления“ на Тръмп за Ким през последните шест месеца предполагат, че той се интересува от този път, добави Йео.

Още: "Да се съюзим със САЩ и да ударим идиотите Европа": Руският наратив - от Лавров до Соловьов (ВИДЕО)

Шведският посланик в Северна Корея, който представлява интересите на САЩ в страната, посети Вашингтон миналата седмица за консултации с американски служители и експерти. Източник, запознат с посещението, каза, че става въпрос най-вече за сверяване на позицията на Вашингтон спрямо Пхенян. Длъжностни лица от Държавния департамент и Съвета за национална сигурност също са участвали в множество кръгли маси с външни експерти за Северна Корея.

Проблеми с участниците от страна на Пхенян

Една от темите, повдигнати на тези срещи при закрити врата, беше кои вероятно ще бъдат представителите от севернокорейска страна, ако преговорите започнат, казва един от източниците. Пред разговорите обаче има един сериозен проблем – почти всеки севернокорейски служител, участвал в разговорите със САЩ по време на първата администрация на Тръмп – включително и в двете срещи на върха – изглежда е бил прочистен или принуден да премине през превъзпитание.

Още: Потокът от военни и оръжия по оста Северна Корея-Русия не секва: Актуални данни (ВИДЕО)

„Севернокорейците изглежда не са посочили нов специален пратеник за американската дипломация и не са изразявали интерес към преговори от дълго време“, казва Джени Таун, директор на корейската програма в Stimson Center. „Тяхната позиция напоследък е по-малко негативна относно перспективите за преговори, въпреки че те също не казаха нищо положително“, казва тя.

Още: Ким Чен-ун строи чудовище в морето (СНИМКИ)

Бившият високопоставен американски служител каза на Axios, че желанието на режима да се ангажира ще зависи от естеството на разговора. Въпреки че миналите преговори бяха фокусирани върху ядреното разоръжаване на Пхенян, малко вероятно е Ким сериозно да се заеме с тази идея на този етап, казва бившият служител. Статутът на Северна Корея като ядрена сила е залегнал в конституцията на страната и в наративите на семейство Ким. Ако разговорите са за контрол на оръжията, признаване на Северна Корея като държава с ядрени оръжия, „те са готови да ги водят цял ден“, казва бившият служител. Но това силно би разтревожило Южна Корея и Япония, които тогава може да са по-склонни сами да опитат да разработят ядрени оръжия.

Още: Ким Чен Ун ще наказва граждани, ако разнасят "слухове" за загинали севернокорейци в Русия

Нещо повече – на Тръмп също ще му бъде по-трудно да намери лостовете за влияние, които имаше спрямо Ким през първия си мандат, предвид ядрения напредък на Северна Корея и по-силната дипломатическа позиция. Китайският натиск върху Пхенян изигра решаваща роля тогава, но сега Пекин даде да се разбере, че не се интересува отново да притиска Ким от името на Тръмп.

Северна Корея се превърна в ключов съюзник на Русия в агресията й срещу Украйна

Междувременно Северна Корея задълбочи връзките с могъщия си приятел в Москва, особено след като изпрати войски да се бият в Украйна. Нещо повече – Пхенян снабдява сериозно с оръжия режимът на Путин за инвазията му. „Ние сме в много по-лоша ситуация днес“, признава високопоставеният американски служител, който обвинява администрацията на Байдън за ядрения напредък на Ким, въпреки че част от достиженията на Северна Корея се случиха още в края на първия мандат на Тръмп.

Още: За пръв път: Украйна унищожи военна гордост на Ким Чен Ун на своя територия (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес