Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От 200 до 2000 лева глоба за носене на бурки на публично място

30 септември 2016, 10:55 часа • 3475 прочитания

Дългоочакваният нов Закон за носенето на облекло, прикриващо или скриващо лицето или т.нар. Закон за бурките вече е факт. Той беше приет на второ четене от Народното събрание.

Най-важният член в закона е безспорно чл. 6. Според него който на публично място носи облекло, което прикрива частично или напълно лицето, се наказва с глоба от 200 лева при първо нарушение и с 1500 лева за всяко следващо нарушение.

За длъжностни лица глобите са съответно 500 лева за първо и 2000 лева за всяко следващо нарушение.

Депутатите приеха, че контролът по спазването на Закона ще е от правомощията на МВР, кметовете на общини, кметовете на кметства и упълномощените от тях лица. МВР ще установява кой нарушава закона, а вътрешният министър и оправомощени от него лица ще налагат глобите. Обжалване може да има по Закона за административните нарушения и наказания.

С новия закон не беше направена предложена през Преходните и заключителни разпоредби промяна в Наказателния кодекс. Предложението беше да бъде създаден нов член – 162а. Съгласно него, който принуди някой да носи бурка чрез заплаха, насилие, власт или чрез „обещание за материална облага“, да влиза за до три години в затвора и да бъде глобяван с до 5000 лева. Ако принудата е върху малолетен или непълнолетен, наказанието трябваше да е до пет години затвор и до 10 000 лева глоба. Депутатът от „Патриотичния фронт“ Искрен Веселинов посочи, че предложенията за наказателни мерки ще бъдат внесени директно като законопроект за изменение на Наказателния кодекс.

Actualno.com припомня, че по-рано депутатите от ДПС напуснаха пленарна зала след бурни дебати.

Тон за тази реакция на народните представители даде техният лидер Мустафа Карадайъ, който заяви от парламентарната трибуна, че този и такива закони не допринасят, а вредят на националната сигурност. Кой ще носи отговорността, ако се случат действия, които никой в тази зала не иска да се случат, запита той.

Външни радикални фундаменталисти, ксенофоби могат да размахват такива закони и да казват, че в България религиозните хора са потискани, подчерта Карадайъ, цитиран от БГНЕС. Това са действия на ГЕРБ и на мнозинството, и предлагам ние да не сме съучастници в това дело, призова лидерът на ДПС, след което народните представители от ДПС напуснаха залата.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес