Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алиансът AUKUS: Появи ли се „Индо-Тихоокеанската НАТО“?

30 септември 2021, 17:04 часа • 4390 прочитания

Новината за създаването на алианса за сигурност AUKUS от САЩ, Великобритания и Австралия в средата на септември предизвика голям резонанс на международната арена. На 29 септември заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков заяви, че Русия е изпратила редица въпроси до Съединените щати относно този съюз и че ще зададе няколко въпроса по същата тема на Великобритания и Австралия. В Европа новината за появата на ново партньорство също беше приета с изненада, ако не и с негодувание. Това беше особено неприятна изненада за Франция. Всъщност след създаването на алианса Австралия прекрати договора за закупуване на подводници с френската корабостроителна компания Naval Group, като вместо това реши да инвестира в американски ядрени подводници.

Най-рязко обаче реагира Пекин, който очевидно възприема АUKUS като непосредствена заплаха за интересите му в Индо-Тихоокеанския регион. На 27 септември, по време на телефонния си разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, китайският външен министър Ван Ий предупреди, че страните от НАТО не трябва да разполагат своите сили в азиатско-тихоокеанския регион близо до китайските граници.

Острата реакция на Китай към АUKUS

"Азиатско-тихоокеанският регион е мястото, където е Китай. Някои от страните от алианса са разположили военни кораби и самолети в райони, близки до Китай. Азиатско-тихоокеанският регион не се нуждае от нов военен съюз и не трябва да се насърчава конфронтацията между големите сили или да се създават малки съюзи, насочени към разпалване на нова Студена война“, цитира китайския дипломат South China Morning Post.

На свой ред Столтенберг призова Пекин да се присъедини към преговорите за контрол на оръжията и да действа отговорно, съгласно международните правила. В същото време генералният секретар на НАТО изрази загриженост относно изграждането на ядрения арсенал на КНР и модернизацията на въоръжените сили на страната.

Ново влошаване на отношенията между САЩ и Китай

Както САЩ, така и други държави членки на AUKUS заявяват, че партньорството има за цел да защити общите интереси в Индо-Тихоокеанския регион и да обедини сили в развитието на отбранителния сектор. Редица експерти обаче вече прогнозират, че този договор ще доведе, наред с други неща, до ново влошаване на американско-китайските отношения, ако АUKUS се разглежда като опит на Вашингтон да създаде стратегически съюз, за да компенсира нарастващата военна мощ на КНР в азиатския регион.

Очевидно за същата цел служи съживяването на работата на САЩ, Австралия, Япония и Индия в рамките на т.нар. Четиристранен диалог за сигурност (QUAD), създаден през 2007 г. по инициатива на тогавашния японски премиер Шиндзо Абе. На 24 септември президентът на САЩ Джо Байдън лично прие във Вашингтон лидерите на другите три държави членки на QUAD, за да обсъдят "приоритетите за работа в Индо-Тихоокеанския регион".

Що се отнася до Китай, той първоначално възприемаше QUAD като "морска пяна". Въпреки това, още през октомври 2020 г. Пекин нарече този съюз „Тихоокеански НАТО“, „насърчаващ манталитета на Студената война и разпалващ разделенията“.

Подобна остра реакция последва и от КНР във връзка със създаването на AUKUS. Причините за нея са разбираеми: перспективата за разполагане на ядрени подводници в Австралия изглежда на Китай много по-реална заплаха, отколкото "прост" диалог за сигурността в Индо-Тихоокеанския регион между членовете на QUAD.

Защо Китай е против алианса АUKUS

Колин Ко, експерт по стратегически анализ в университета S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS) в Сингапур, обясни пред Дойче веле, че притеснението на Пекин относно създаването на алианса AUKUS е свързано именно с наличието на елементи на устойчиво технологично партньорство.

Фактът, че САЩ са готови да споделят с друга държава свръхчувствителната технология за създаване на ядрени подводници, говори много. Това се случва за втори път в историята на САЩ. За първи път Вашингтон предостави на държава съюзник (Великобритания) ядрена технология.

Също така трябва да се отчита, че споразумението AUKUS е сключено на фона на значително влошаване на отношенията между Kитай и Австралия. Както обясни пред Дойче веле Ричард Мод, експерт от Австралийския институт за публична политика в Азия, укрепването на стратегическите партньорства между Австралия и САЩ е свързано с нарастващата несигурност в развитието на Китай и неговата политика. "Политическите лидери в Канбера считат този съюз за толкова важен, колкото и преди, стига той да е препятствие на пътя на китайската агресия", каза експертът.

Колин Ко е съгласен с него. "Благодарение на своята икономическа, военна и дипломатическа сила САЩ се явяват като единствена реална противотежест на Китай", казва той. „Никой не показва съмнения, свързани с принципа за взимане на едностранни решения и въпроса за стратегическата надеждност на САЩ, но каква алтернатива имат на това страни като Австралия?“, пита експертът.

И все пак такива платформи за диалог като QUAD или AUKUS не могат да се сравняват с НАТО като организация, чиято цел е да осигури общи сили за сигурност на своите членове. Освен това досега никоя от страните членки на тези съюзи не е изразила открито враждебност към Китай или към която и да е друга държава.

Изказвайки се при откриването на заседанието на Общото събрание на ООН на 22 септември, президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че „САЩ не търсят нова Студена война и не искат да разделят света на два блока“. На свой ред председателят на Китайската народна република Си Цзинпин подчерта, че „Китай никога не се е опитвал да нахлуе в други страни или да ги подлага на натиск, за да стане хегемон“.

Както отбелязва в интервю за Дойче веле Чарлз Дънст, експерт от базираната в САЩ консултантска компания Eurasia Group, КНР не предизвиква открито САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, предпочитайки да използва икономически лостове, за да обвърже други държави със себе си . "Китай предлага помощ и инвестиции на страни от региона, особено в Югоизточна Азия. Ако САЩ не разработят свой собствен икономически план за региона, КНР ще продължи да процъфтява там", предупреждава Дънст.

Според Ричард Мод китайските лидери са убедени, че времето е на тяхна страна. „Следователно задачата на Вашингтон е да даде на Китай ясно да разбере, че неговата агресивна политика през последните години ще срещне противодействие и че настоящият курс на Пекин ще му струва скъпо в бъдеще“, подчертава експертът. „Съюзи като AUKUS и QUAD играят ключова роля в това".

……………………

Анализът е на Уесли Ран и Елена Гункел, Дойче веле.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес