Световната банка разтревожена от скока на цените на храните

31 август 2012, 07:39 часа • 2943 | прочитания

Световната банка изрази на свой ред безпокойство от скока на цените на храните, които бият нови рекорди заради сушата в САЩ и застрашават "здравето и благосъстоянието" на милиони хора.

Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)

Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)

Не можем да позволим този исторически скок на цените да се превърне в постоянен риск, който да тегне над бедните части на населението, бие тревога в комюнике президентът на институцията Джим Йон Ким.

Повече от три години след гладните бунтове от 2007-2008 г. Световната банка се безпокои особено заради достигнатото през юли безпрецедентно ниво на световните цени на царевицата и соята – два основни продукта за изхранването в много развиващи се страни.

През юни и юли цените на царевицата и соята скочиха съответно с 25% и 17%, докато цените на храните като цяло се повишиха с 10%, по данни на Световната банка.

Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy

Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.

Тенденцията продължи и в края на август, когато двете зърнени храни достигнаха нови върхове.

"Цените на храните отново рязко се повишиха и застрашават здравето и благосъстоянието на милиони хора", каза Джим Йон Ким.

Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко

Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект

Според Световната банка, повишението е било особено голямо в някои африкански страни. В Мозамбик цената на царевицата скочи със 113% през юни и юли, докато соргото – понякога алтернативно зърно на царевицата – повиши цената си с 22% в Южен Судан и със 180% в Судан.

Бъдещето не вдъхва оптимизъм. Цените ще останат високи и нестабилни дълго време поради растящата нестабилност на земеделската продукция, тревожи се институцията.

В началото на август Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) направи същата прогноза, уверявайки, че положението може да се влоши много бързо.

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

ООВ, Г-20, Световната банка, всички са единодушни за причините за скока – двумесечната суша в САЩ, които са най-големият износител в света на царевица и соя, и особено голямата суша в Източна Европа (Русия, Украйна...).

В комюникето си Световната банка заявява готовност да увеличи помощите си за земеделието, за което тя предвижда да отпусне над 9 милиарда долара през 2012 г.

Г-20 смята, че сегашното положение на земеделските пазари е "обезпокоително", но че няма никаква заплаха за световната хранителна сигурност. Двадесетте най-индустриализирани страни решиха да изчакат земеделските прогнози за САЩ, които ще бъдат публикувани на 12 септември, преди да решат за евентуални мерки.

Редактор: Бойко Пеев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес