Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикатите искат необлагаем минимум, бизнесът – по-ниски осигуровки

02 февруари 2012, 17:02 часа • 6195 прочитания

Бизнесът и синдикатите са единодушни, че е необходимо намаляване на данъчното бреме върху доходите от труд, но се разминават сериозно в предложенията си как това да се реализира. Докато синдикатите настояват през 2013 година да бъде въведен необлагаем минимум, бизнесът иска намаляване на осигуровките. Това стана ясно в сряда след среща между работодателските и синдикалните организации, предаде Mediapool.

Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове

Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!

“От двата синдиката ще направим предложение да се въведе необлагаем минимум в бюджет 2013 година...Според нас това е изключително важно особено за нискодоходните групи, тъй като у тях биха оставали повече пари и по този начин ще се стимули потреблението“, заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Той допълни, че необлагаемият минимум трябва да е равен или близък до минималната работна заплата, която в момента е 270 лева.

“Въвеждането на необлагаем минимум не е обща позиция на синдикатите и работодателите и ние се разграничаваме от нея. Но е радостно това, че се заговори за намаляване на данъци върху труда. Надявам се, вече от всички се разбира, че би се увеличила заетостта чрез по-ниски данъци върху труда. Според нас обаче пътят не е чрез въвеждане на необлагаем минимум“, коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал.

Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)

“Франция например предложи друга схема – намаляване на осигуровките, за да се увеличи заетостта и компенсиране чрез увеличаване на ДДС. Ние не предлагаме това, ние предлагаме намаляване на осигуровките и компенсиране на недостига с намаляване на сивия сектор“, допълни той.

“Нашата принципна позиция е, че намаляване на осигуровките трябва да има само при точни актюерски разчети“, заяви от своя страна Димитров.

Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета

Още: Почина диригентката Адриана Благоева

По темата за намаляване на сивия сектор бизнесът и синдикатите са сформирали работна група, която в следващите седмици да изготви конкретни предложения към правителството. Сформирани са още две работни групи, които ще подготвят предложения за промени в законодателството, свързани с образованието и квалификацията и колективното трудово договаряне.

Като мярка в борбата със сивия сектор Велев вижда премахването на минималните осигурителни прагове в различните браншове. Сега тези прагове се договарят всяка година от бизнеса и синдикатите и играят ролята на минимални работни заплати в отделните сектори.

“Ние като организация поставяме под съмнение ефективността на договаряните минимални осигурителни доходи. Тези прагове легализират, определят границата на сивия сектор. С тях се определя една сума и оттам нататък никой не се занимава с плащането на друга сума отгоре в плик. Дори да се въведе плащане на заплатите само по банков път, това не решава нищо, защото това, което сега се плаща официално на ръка, ще се плаща и по банков път, а останалото, което минава под масата, ще продължи да минава под масата“, посочи Велев.

Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"

Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша

“Затова това е една тема, по която искаме да предизвикаме дискусия докато не е дошло лятото, когато вече няма да има време за дискусия и пак ще започнем да договаряме минимални осигурителни прагове. Тогава вече никой няма да смее да ги махне и отмени, защото ще има опасението, че ще се изплащат официално минимални работни заплати, ако премахването на тези прагове не бъде съпроводено с други мерки, включително и криминализиране укриването на осигуровки“, допълни той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес