Ако някога сте си задавали въпроса как би изглеждал днес един спектакъл, създаден преди 25 години, и какво е усещането да стъпваш върху следите на онези, които са били на сцената през годините – един от възможните, изключително атрактивни и провокативни отговори може да даде спектакълът "Спомням си, че Небесата са далеч и Земята също", който ще гостува на сцената на Народен театър "Иван Вазов" през април.
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Това е спектакъл, "роден" преди 25 години от въображението на световноизвестния югославски режисьор Младен Материч и "прероден" днес от неговия последовател – прочутия френски артист Орелиен Бори.
Представлението, което е визуално-поетично и няма текст, гостува на 5 и 6 април на Голяма сцена в Народен театър "Иван Вазов" и има история не по-малко любопитна от онова, което се случва на сцената в този провокативен и предизвикващ всички сетива на зрителя визуално-поетичен спектакъл.
Срещата между Орелиен Бори и Младен Материч – днес две от водещите имена в сценичните изкуства в Европа, се случва в далечната 1994 г., когато 22-годишният тогава Бори попада в Театър "Гарон" в Тулуза и гледа спектакъла на югославския режисьор Младен Материч "Небесата са далеч и земята също". Тази сценична среща изиграва ключова роля в творческия му път и го насърчава да развие своя отличителен авторски почерк, съчетаващ с лекота в общ сценичен ритъм театър, танц, цирк и визуални изкуства.
Още: Без цензура за Самуел Финци: Благодаря на един пилот - не на Вас, г-н президент (ВИДЕО)
Още: Влади Ампов - Графа спечели първия си "Икар"
25 години по-късно Орелиен Бори тръгва по следите на своите спомени за спектакъла, повлиял така силно цялото му творчество, редом с които преоткрива и разбиранията си за театър. "Театърът има своите ограничения. Най-същественото от тях е пространството, с което ни се налага да се справяме с всяка нова продукция, сцената, на която ние трябва да "пишем" върху следите на спектаклите преди нас" – споделя Бори и кани самия Младен Материч, за да извървят заедно този път.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
"За мен "Небесата" беше форма на задаване на въпроси на сцената, вероятно не много приемливи, но пък нормални, когато се намираш в средата на живота (между раждането и смъртта; младостта и старостта; разцвета на силите и умората), измежду това, на което сме се надявали и онова, което реално сме получи и вече започва да изглежда като свършен факт…" – спомня си Материч.
Българската публика вече познава работата на Орелиен Бори и създадената от него "Компания 111". През 2008 г. спектакълът "Плюс-минус безкрайност" гостува в страната на второто издание на фестивала Sofia Dance Week. През 2009 г., отново в програмата на Sofia Dance Week, Бори представя своя спектакъл "Ерекция", който създава заедно с хореографа Пиер Ригал.
Още: Комеди Клуб София представя: 1 април в Зала 1, НДК
След представлението на 5 април всички зрители в залата ще могат да останат за разговор с екипа, модериран от д-р Мира Тодорова, главен драматург на "Народния театър". Провеждането на такива срещи след всички български и международни премиери, юбилейни постановки и други отличителни поводи в програмата на театъра става редовна практика на Народния театър като част от дългосрочните усилия на екипа да разширява театралното поле и да свързва по нови начини всички участници в него.
Продукция: Компания 111 – Орелиен Бори
Копродукция Театър "Гарон", Европейска сцена - Тулуза, Театър "Гарон" – CDN Тулуза – Окситания, Театър "Сенар", Национална сцена, Комеди Колмар – Национален център за драматичен театър "Гранд Ест Елзас", CIRCa - Национален цирков център "Аух Жерс" Окситания с подкрепата на FONDOC, Театър "Тату".
Компанията 111 – Орелиен Бори се финансира по споразумение с Регионалната дирекция по културните въпроси на Окситания /Френското министерство на културата, Регион Окситания/ Пиренеи - Средиземноморие и Градския съвет на Тулуза. Подкрепена е от Съвета на департамента Горна Гарона и Френски институт.
Гостуването на спектакъла в България се осъществява като партньорска инициатива на Народен театър "Иван Вазов" и Френски институт в България.
Турнето се организира с подкрепата на Френския институт в Париж – IF Export, Френския институт в България и Театроскоп.