Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли как се прави варена сланина в зелев сок?

16 януари 2025, 07:55 часа

След тежките трапези и ежедневните наздравици по време на дългите зимни празници, които продължават и през януари с поредица от именни дни, зелевия сок, известен с пробиотичните си свойства, безценни за здравето на стомаха, е благодат и лек, популярен и при махмурлук. Съчетайте полезното с вкусното с рецепта за варена сланина в зелев сок.

Най-добрите храни за махмурлук – какво да ядем и пием, за да се върнем във форма?

Сланината – полезна или вредна?

Преди да се откажете от вкусното изкушение, което ви предлагаме, считайки сланината за вредна и страхувайки се за холестерола си, за кръвното налягане и за сърдечно-съдовото здраве, проверете последните проучвания по темата. Те ще ви изненадат. Сланинката е реабилитирана и вече не табу на масата. До скоро се сочеше, че консумацията на сланина е свързана с опасност за фигурата и здравето, като това твърдение бе подкрепено с примери от страните, в които закусват бекон и чието население страда от затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания. Днес обаче е известно, че ползите от консумацията на сланина надхвърлят рисковете. В сланината се наблюдава идеалното съотношение между полиненаситени, мононесаситени и наситени мазнини – между Омега 3, 6 и 9, каквото откриваме още само в зехтина и фъстъченото масло – популярни супер храни. Така митът за вредната сланина е развенчан, а присъствието ѝ на трапезата не притеснява дори грижещите се за тънката си талия. Доказано е, че 30 грама няма да доведат до напълняване, макар да е много калорична сланината, защото те ще заситят така организма, че ще бъдат спестени от друго хранене. Що се отнася до влиянието на сланината върху нивата на лош холестерол в кръвта, то е незначително и може да не го вземете под внимание. След новите данни за ползите от консумацията на сланина, може спокойно да се насладите на процеса как се прави варена сланина в зелев сок, а след това и на консумацията, без да имате подозрения дали вредите на здравето си.

Лекар: Какво влияние има сланината върху холестерола?

Inserted Image

Зелев сок – защо е полезен?

Сокът от зеле предлага множество ползи за здравето поради богатия си хранителен профил, включително витамини, минерали и антиоксиданти.

  • Съдържа големи количества фибри, които подпомагат храносмилателните процеси и предотвратяват запека, като същевременно подпомага растежа на полезни чревни бактерии,
  • известен е с противовъзпалителните си свойства, които го правят вкусен начин за профилактика на сърдечни заболявания, артрит и някои онкологични заболявания,
  • работи за по-тънка талия, тъй като фибрите създават дълготрайно усещане за ситост,
  • съдържа съединения със сяра, които подпомагат естествените процеси на детоксикация на организма,
  • благодарение на щедрите количества витамин С сокът е бустер за имунната система и ценен антиоксидант. https://www.ndtv.com/health/10-benefits-of-consuming-cabbage-juice-5547286

Всички тези ползи от консумацията на зелев сок със сигурност ви насърчават да научите как се прави варена сланина в зелев сок.

Ползите от зелевия сок

Inserted Image

Как се прави варена сланина в зелев сок?

Рецептата за варена сланина в зелев сок е изключително лесна. Тя изисква само 2 съставки – сланина и зелев сок и естествено подправки – сол, черен пипер, кимион, чесън, бахар. За килограм сланина ще са ви нужни 2.5 литра сок, 4 скилидки чесън, 4 бр. бахар, по 20-тина зърна черен пипер и кимион и щедро количество сол. Това е единственият недостатък и риск за здравето от консумацията на варена сланина в зелев сок – съдържанието на много сол, която с право е наричана бяла отрова. Ето защо хипертониците и страдащите от бъбречни и други заболявания, при които не се препоръчва консумацията на сол, трябва да пропуснат рецептата и да потърсят по-подходяща за състоянието си, или да пропуснат добавянето на сол.

Приготвянето е изключително лесно – сланината се нарязва и поставя в подходящ съд, залива се със сока, добавят се подправките и след като престои 4 часа, се вари умерен огън за час. Оцеждаме и сушим сланинката окачена на проветриво място.

Варена сланина за 10 минути. По-вкусно нещо не сте опитвали!

Статията има информативен характер, не е лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес