Има няколко възможни причини, поради които тестото за козунак не втасва:
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
- Недостатъчно количество мая: Ако рецептата изисква грешно количество мая или ако маята е стара, тестото няма да втаса достатъчно.
- Твърде висока или ниска температура: Ако температурата на тестото или околната среда е твърде висока или ниска, това може да повлияе на способността на дрождите да се развиват и растат.
- Прекомерно месене: Ако тестото се меси твърде много, това може да разгради протеините, които са необходими за разширяване на тестото, докато втасва.
- Няма достатъчно време за втасване: Ако тестото не получи достатъчно време за втасване, маята няма да има шанс да се развие и тестото няма да втаса много.
- Прекомерно количество захар: Прекомерното количество захар може да спре процеса на втасване на тестото, тъй като маята използва захарта като храна и ако има твърде много от нея, тя може да се насити и да спре да расте.
Ако тестото не втаса, опитайте да проверите всички тези фактори, за да определите възможната причина. Освен това, ако тестото не втаса, то може да се омеси отново с правилните проценти съставки и да му се даде достатъчно време да втаса, за да се реши проблемът.
Още: Италианският козунак Панетоне – по какво се различава от нашия?
Също така проверете съотношението брашно към вода. 60:40 е най-доброто съотношение. Ако пропорцията е различна, тестото най-вероятно няма да бухне, но ще бухне по-широко или ще бухне добре и след това рязко ще спадне.
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Какво да направите, за да бъде козунакът ефирен
Приготвянето на тестото е сложната част от процеса. За да е леко, не е нужно да пестите време и усилия и да месите, докато престане да остава по ръката ви. Добре пресято брашно ще осигури ефирност на тестото. Също така, лекотата на козунака може да се постигне с помощта на коняк или ром, ако такава съставка присъства в рецептата.
Тестото за козунак трябва да се меси старателно и дълго.
Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Още: Великденски козунак, който гарантирано ще стане на конци
Какво да направите, ако козунакът не е опечен
Често се случва козунака да изглежда перфектно отвън, но отвътре да не е готов. За да избегнете такъв проблем, първо трябва да следвате всички точки в рецептата и да го печете поне 30 минути, ако тестото е с тегло до килограм. Ако грамажът е по-голям, тогава и времето за печене е по-дълго. Водете се от това как втасва тестото във фурната. Ако продуктът се надигне, значи е изпечен равномерно. Ако не сте сигурни, че е добре изпечен, проверете готовността например с клечка за зъби. Внимателно го поставете в продукта и го извадете. Ако клечката е суха, значи е изпечен добре. Ако не, тогава времето за печене трябва да продължи.
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
Какво да направите, ако козунакът не излиза от формата си
Преди печене формичките, дори и да са хартиени, трябва да се намажат добре отвътре с мазнина или олио. Не изваждайте изпечените козунаци веднага от формите, трябва да ги оставите малко да изстинат.
Още: Великденски козунак за начинаещи домакини
Какво да направите, за да не изгори козунакът
Преди да започнете да печете козунак, трябва предварително да загреете фурната. Не можете да го поставите в студена фурна, защото може да спадне, а при рязко повишаване на температурата страните и повърхността на козунака могат да изгорят. За да избегнете това, трябва предварително да загреете фурната поне до 150 градуса.