Опитните домакини разчитат на най-различни трикове в домакинството, включително и при варене на ориз. Те никога не изхвърлят люспите от лук. Външната обвивка на този добре познат зеленчук всъщност не е отпадък. Събраната маса може да бъде полезна в различни ситуации. И в случая не става въпрос само за градинарство и градинарски дейности. Люспите от лук могат да се използват в кулинарията. Например, при варене на ориз.
Как да използвате люспи от лук при варене на ориз?
Няколко минути след като започнете да готвите зърнената храна, трябва да добавите малко количество лучени люспи. Зеленчуковата обвивка ще трябва да се извади от кипящата течност няколко секунди преди изключването на котлона.
Благодарение на тази нестандартна „съставка“ гарнитурата ще придобие много по-ярък вкус. Ястието ще се окаже многократно по-апетитно от обикновено.
Лекар разкри защо възрастните хора трябва да ядат ориз
Освен това, благодарение на люспите от лук, оризът ще стане дори по-полезен: те насищат зърнената храна с допълнителни важни съединения и микроелементи.
Други приложения на люспите от лук
В градината обелките от лук най-често се използват за подхранване на растенията. Те са източник на вещества, полезни за растенията. По-специално микроелементите, от които културите се нуждаят толкова много.
Лучените люспи съдържат рутин, кверцетин, каротеноиди, витамин С. Пръскането и поливането с отвари от лучени люспи подобрява вкуса на доматите, чушките, патладжаните и краставиците. Прави ги по-богати на хранителни вещества.
Люспите от лук повишават кълняемостта на семената – сипете шепа люспи от лук в 500 мл вода. Оставете за 3 дни.
Люспите от лук също съдържат фитонциди - биологично активни вещества, които могат да потиснат растежа и развитието на патогени. Лукът с жълти люспи е най-полезен за градината.
Също така е обичайно да се добавят люспи от лук при засаждане на картофи или засаждане на разсад на постоянно място. Но това е най-неефективният начин на употреба, тъй като през краткото лято люспите нямат време да изгният напълно и да разкрият всичките си полезни свойства.
Най-добре е да използвате отвара от люспи от лук. За целта 1 супена лъжица от люспите трябва да се изсипят в 2 литра гореща вода и да се варят. Или една голяма шепа залейте с 1 литър вряща вода и оставете сместа да престои 1-3 дни. Напръскайте растенията, като преди това разредите разтвора с вода в съотношение 1:3. Можете да полеете корените с по-силен разтвор.
Разсадът, който след засаждане на постоянно място е измръзнал и не иска да започне да расте, реагира добре на подхранване с тази отвара.
Миризмата на лук също така може да отблъсне някои вредители в градината.
Готвач издаде кои са 3 – те стъпки за приготвяне на перфектен ориз