Лютеницата е една от най-популярните зимнини в България. Това е нещо средно между сос и салата, т.е. за това, което наричаме зеленчуков хайвер. Само основната съставка на лютеницата не е тиквичка или патладжан, а червен пипер - капия.
Българската лютеница е универсална, подходяща е и за сандвичи, и за сос, и за маринати, и за добавяне към супи или яхнии.
Името „лютеница” може би ще изплаши малко тези, които не обичат лютото и знаят, че в България лютото се нарича „люто”. В случая обаче говорим за разядка с много мек сладък вкус. В него няма нищо люто, разбира се, ако рецептата не включва добавяне на люти чушки.
За готвене се използват сладки червени чушки, обикновено сортове капия. Това са такива червени големи чушки с размер на длан, обикновено доста плоски. Идеални са за печене. От печени чушки се приготвят много ястия, включително лютеница.
Що се отнася до другите съставки, те могат да варират. Най-често пиперът се допълва от домати и патладжан, но са възможни варианти. Така например попаднахме на рецепти с моркови, люти чушки, чесън, картофи и дори сирене. По принцип, след като разберете технологията, можете да експериментирате безкрайно. Основното е, домашно приготвената лютеница да бъде вкусна.
3 подправки за домашна лютеница я правят УНИКАЛНА – това са, магданоз, чесън, кимион
Как се готви българска лютеница?
Чушките са в основата на лютеницата. Количеството на чушките трябва да бъде повече от половината. Чушките трябва да са печени.
Доматите също трябва да бъдат узрели, можете дори леко презрели и ароматни. След изпичане чушката трябва да се почисти от люспата. Просто ги сложете в тенджера и ги похлупете и люспата ще се отдели сама.
Зеленчуците се пасират поотделно на пюре - или до гладкост, или така, че да останат малки парченца. В последния случай ще се окаже „Едросмлянска лютеница“, в първия - „Финосмляна“.
Следващата стъпка е готвенето. Пюрето се готви при непрекъснато бъркане, докато влагата се изпари. Готовността се проверява лесно - ако се мине с лъжица по повърхността на сместа, трябва да остане следа.
Кимион традиционно се добавя от подправките. Но можете да експериментирате.
Готовата лютеница се прехвърля в чисти буркани и се стерилизира за половин час. Ако смятате да ядете лютеница веднага, тогава можете да минете без стерилизация.
Лютеница: класическа рецепта с домати
За килограм чушки вземаме 500 г домати, 400 г патладжан, 20 г растително масло, сол, черен пипер, захар, кимион.
Най-трудно е приготвянето на доматеното пюре. Теоретично можете да използвате готови, но няма да се окаже съвсем домашно приготвена лютеница. Така почистваме доматите, изваждаме семките, нарязваме ги и ги слагаме на огъня в дълбока тенджера, като загреят ги намачкваме. Пюрето се вари 5 минути при непрекъснато бъркане.