Пълнените чушки с кайма са традиционно ястие за родната кухня и за тази на Балканите като цяло. Стотици са рецептите и начините за приготвянето им. В различните краища на България се срещат различни традиции за приготвяне на пълнените чушки. Някои добавят ориз, други карфиол, срещат се пълнени и с боб, както и с гъби и разнообразни зеленчуци. Приготвят се както чрез запичане на фурна, така и чрез сваряване в тенджера. Традиционната рецепта обаче, която нашите баби са приготвяли, включва кайма и ориз, като каймата често е била домашна – от мляно месо плюс тайна съставка. Вероятно сте изпробвали десетки рецепти за пълнени чушки, но не сте попадали на онази, при която вкусът на пълнените чушки напомня онзи от детството, на вкуса на чушките, приготвени от ръцете на баба. Вероятно това се дължи не на вашето неумение, а на факта, че пропускате тайната съставка, която възрастните хора са слагали, за да приготвят най-вкусните пълнени чушки с кайма. Ще ви я разкрием, за да впечатлите всички с кулинарните си умения и да си припомните топлите летни вечери на село, светулките, щурците и аромата на окосена трева. Стартираме завръщането в детството от масата и от най-вкусните пълнени чушки с кайма.
Още: Най-вкусната дроб сарма за Великден - подготовката ѝ отнема само 20 минути
Още: Агнешка чорба за Великден: Вкусна гозба само за час
Вкусни пълнени чушки с яйце и сирене
Най-вкусните пълнени чушки с кайма – какво слагаше баба в тях?
Тайната съставка на баба за най-вкусните пълнени чушки с кайма не е нещо рядко и трудно за откриване, както може би предполагате. Това е ошавът или стафидите при липса на ошав. Консумацията на изсушени плодове в онези години, в които пресни не са се предлагали целогодишно в магазина, е изключително характерна за трапезата на българите. Ошавът е присъствал и като традиционно ястие за масата на Бъдни вечер и Нова година. Той е бил и част от украсата на сурвачките на сурвакарите, носещи радост и пожелание за здраве и берекет. Съвсем не е случайно, че бабите са го слагали и в ястията, за да приготвят за семейството си най-вкусните пълнени чушки с кайма. Сладкият вкус, съчетан с този на месото и чушката, придава неповторима кулинарна наслада на ястието. Искате и вие да изпробвате най-вкусните пълнени чушки с кайма? Заповядайте информация как точно да употребите стафидите.
Още: Добавете една чаша от това и агнешкото печено за Великден ще е 2 пъти по-сочно
Още: Торта, която се топи в устата: Без печене, готова само за 20 минути
Как се използват стафидите за приготвяне на най-вкусните пълнени чушки с кайма?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лесна рецепта за домашни бисквитки – готови само за 40 минути
Още: Хрупкава баница с извара: Най-бързата и лесна рецепта с домашно приготвени кори
Количеството на стафидите зависи от количеството на каймата. Ако ще използвате половин килограм кайма, с която да напълните около килограм чушки, то ще са ви нужни 100 гр. стафиди. Ако имате или откриете в търговската мрежа ошав, може да използвате и него, за да получите традиционната рецепта, но дори и със стафиди, вкусът ще е като този на баба от детството. Стафидите трябва предварително да накиснете с вода за час-два и след това смело ги добавяте към каймата и подправките за плънката. Това е. Няма други особености в приготвянето на най-вкусните пълнени чушки с кайма. Като подправки също препоръчваме тези, които е слагала баба – билки, традиционни и български като мащерка, чубрица, джоджен, пипер и лук.
Да ви е сладко с най-вкусните пълнени чушки с кайма и стафиди – тайната съставка на баба, с която ще си оближете пръстите.