На пръв поглед оризът не се съчетава добре с лимон. Колкото и да е странно, нестандартният компонент подобрява вкуса на обичайната гарнитура.
Защо да добавяте лимонова кора към ориза?
Първо, тази съставка ще направи гарнитурата много по-ароматна. Второ, ястието ще придобие красив жълтеникав оттенък: външният вид на гарнитурата ще бъде много апетитен.
Как правилно да добавите лимонова кора към ориза?
Първо трябва да сварите ориза. След това трябва да запържите настърганите моркови в тиган. Препоръчително е да запържите зеленчука в масло. Докато нарязаният кореноплод се запържва, отстранете кората от един лимон: опитайте се да не достигнете белия слой, в противен случай цитрусовата добавка ще се окаже твърде горчива. Добавете сварен ориз в тиган със запържените моркови, а след 2 минути - лимонова кора. Разбъркайте добре получената маса и я запържете още една минута.
След това трябва да изключите котлона и да покриете тигана с капак: оставете съда за поне 3 минути. В резултат на това сместа ще получите вкусна гарнитура, която идеално се съчетава с месо.
5 тайни за приготвянето на ориз, който не слепва
Не всяка домакиня винаги успява да приготви ориз, който не се слепват. Причината за неуспеха е неспазването на правилната технология на готвене. Ако искате да получите прекрасно ронливо ястие за вечеря, запомнете петте основни тайни на приготвянето му.
Сварете ориза в тиган с дебело дъно. Няма значение дали е емайлиран тиган или чугунена тенджера, наследена от любимата ви баба. Основното нещо е дебело дъно. Поради тази причина евтините тигани от тънък метал няма да работят. Оризът отдолу ще залепне за дъното, а отгоре най-вероятно ще остане леко недоварен.
Поддържайте правилното съотношението вода и ориз. Обикновено домакините се придържат към съотношение 1:3, като има 1 порция ориз и три порции вода. Но това е валидно само при приготвяне на оризова каша. За да предотвратите слепването на зърната по време на готвене, съотношението трябва да бъде 1:1.
Оризът трябва да се измие обилно преди готвене. Факт е, че зърнените култури често се третират със смес от талк и глюкоза, така че да запазят качеството си по-дълго време при дългосрочно съхранение. Ето защо, преди готвене, оризът трябва да се измие добре - най-малко седем пъти.
Оризът трябва да се готви на слаб огън. Тайната е проста: на ориза му трябва известно време, за да абсорбира влагата. И при висока температура водата ще се изпари по-бързо.
Не разбърквайте ориза често по време на готвене. Разбъркайте ориза само преди водата да заври. След това покрийте тигана с капак и гответе, докато цялата вода изври. След това изключете котлона и оставете ястието до достигане на желаната готовност.