Подправките и мазнината са ключова съставка от всяко ястие. Помните ли как едно време нашите баби казваха, че има ли олио и от камъни ще приготвят манджа? Днес съвременната домакиня експериментира със зехтин, мазнина от тиквени семки и други ядки и култури и далеч не само слънчогледовото олио се използва за приготвяне на кулинарни шедьоври.
Всяка от тях има своите характеристики, ползи, вкусови качества, подходяща е за определени ястия и всяка от тях е най-удачно да се прибави в точно определен момент. Някои традиционни за родната трапеза ястия стават особено вкусни, ако знаете кога точно е ред на мазнината и подправките. Например бобът. Моментът на добавяне на олио в боба е толкова важен, че е напълно възможно неточният да промени вкуса на това традиционно ястие и то в неблагоприятна посока. Малко домакини знаят кога е най-подходящият момент за добавяне на олио в боба и вие ще имате късмета да сте от тях.
С тези тънкости за готвене на боб чорба, няма да пробвате друга рецепта
Олио в боба – кога да добавим мазнината и коя е най-удачната?
Боб с масълце звучи вкусно и наистина ароматът не може да се сравни с нищо друго. Особено ако го запържите с лука. Повечето домакини обаче приготвят бобеца с олио, като най-често се използва традиционното слънчогледово масло. Може да експериментирате и да откриете вашата формула за успеха в кухнята, който ще накара всички да си оближат пръстите, но може и просто да ни се доверите и да използвате традиционното слънчогледово олио. Нека е с добро качество, от ключово значение е за крайния резултат и за това какво ще поднесете в чиниите на масата.
Важно е не само качеството на олиото, но и количеството. Не прекалявайте, бобът не е мазна манджа и не се нуждае от много олио. Достатъчни са около 20 мл. за цяла тенджера с боб или за голямото гърне, ако го приготвяте по стара рецепта и по стара традиция.
Идва реда да обсъдим и момента, в който следва да добавим мазнината. От избора на момент зависят както текстурата, така и мекотата на зърната, вкусът и ароматът. Олио в боба не се сипва в самото начало. Правилно е да подправите с мазнината едва когато водата, в която варите това вкусно изкушение за сетивата, започне да кипи. Това е информация, позната на малко домакини, поради което най-често прибавят олио или в самото начало, или в края. А това води до загуба на аромат и вкус. Ако добавите олио в момента преди кипене, ще се насладите на две ползи – по-малко пяна и минимум залепнали на дъното на съда бобени зърна.
Имате всички тайни пред вас, остава да си изберете рецепта по вкуса ви, да запретнете ръкави и да се насладите на резултат, достоен за многозвездни ресторанти и в същия момент неангажиращ.
Ползи от консумацията на боб
Отлично разбрахме кога да добавим олиото, за да има осезаемо подобрение на вкуса, но защо точно боб сме избрали? Защото бобът е бил традиционен за трапезата ни и най-вече защото е не само вкусен, но и полезен.
Сред ползите от това ястие са:
- Фасулът е чудесен източник на фибри.
- Осигурява ползи за сърцето и съдовете.
- Чудесна храна за профилактика на високия холестерол и хипертонията е.
- Предпазва от развитие на храносмилателни заболявания.
- Щедър източник на протеини.
- Редовната консумация на боб може да помогне за поддържане на нормално тегло и тънка талия и така да ви предпази от редица заболявания, свързани с наднорменото тегло. Фибрите създават усещане за ситост, което позволява да се храните по-малко и на по-големи интервали, а малкото калории във фасула помагат да не надхвърляте дневния препоръчителен прием.
- Фасулът е отличен избор за контрол на диабета. Помага за поддържане на нивата на кръвната захар в нормални граници, а това е от ключово значение за пациентите с диабет.
- Фасулът е вкусен източник на калий. Калият е от ключово значение за здравословното състояние. Вашето тяло се нуждае от калий за работата на редица органи, тъкани и системи в тялото – сърцето, бъбреците, мускулите и нервите. Фасулът има около двойно повече количество калий от това, което ще получите при консумацията на един банан. Не забравяйте този факт, ако се нуждаете от минерала.
Да ви е сладко!
Статията има само информативен характер в частта ползи от консумацията на фасула и не замества лекарска консултация.