Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хем банска, хем капама - научете рецептата на тази вкусотия

26 януари 2023, 18:44 часа

Кой не знае и не е чувал за традиционните бански ястия, които със сигурност ще ви впечатлят със вкуса си. Те присъстват в менюто на традиционните ястия във всяко българско семейство.

Произходът на това питателно месно блюдо е именно от Банско. Ястието, разбира се, е и задължителен елемент от зимните удоволствия, предлагани в Банско.

Камапата е едно удивително вкусно ястие за зимния сезон, което се готви в глинен съд и задължително на бавен огън! Приготвя се от различни меса - свинско, телешко и пилешко.

Капамата не изисква дълга предварителна подготовка и се подготвя наистина бързо, но се готви бавно. Продуктите се нареждат в глинен гювеч и се пекат дълго време, при което вкусовете и ароматите се смесват, а резултатът винаги е удивителен!

Искате истинска капама? Задължително сложете тези 3 вида месо!

Рецепта за банска капама

Банска капама – това ястия съдържа кисело зеле, ориз, пилешко месо, свинско месо от врат, телешко месо, бански суджук, кървавица, сушени сливи, подправки (уникалният бански копрец), чаша бяло вино и съвсем малко сланинка. Глиненият съд, в който е приготвено, запазва и обогатява всички аромати, така че до вас да достигне едно неустоимо вкусно ястие.

Приготвяне:

Запържете в разтопената мас ситно нарязания лук заедно с ориза, докато лукът омекне, а оризът стане прозрачен.

Нарежете зелето като за салата, но оставете няколко от външните големи листа цели. Цвеклото нарежете на кубчета, сланината – на тънки ивици. Месото нарежете на парчета, суджука и кървавицата оставете цели.

Капамата се реди в глинен съд на редове по следния начин: ред сланина, ред зеле, ред цвекло (може цели листа, може и нарязано), ред ориз, поръсване с подправките. След това редите един по един различните видове месо. Следват отново ред зеле, ред ориз, ред подправки и най-отгоре – зеле и сланина. Заливате с виното, покривате хубаво с големите зелеви листа и слагате във фурната.

Бърза, лесна и вкусна капама - по стара българска рецепта

Печене

Включете фурната в момента, в който слагате гювеча. В началото нека бъде на 250 градуса, а когато ястието заври, намалете до 150 градуса. Оставете да се пече поне 6 часа.

Друг вариант е да включите фурната на 50 градуса и да оставите ястието да се пече цял ден или цяла нощ. Колкото по-бавно се готви, толкова по-вкусно става.

Да ви е сладко!

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес