Рибата залепва за тигана по време на пържене - това е проблем, с който се сблъсква всяка домакиня. Но не всяка домакиня знае каква е причина за него и как да се справи с този проблем. Опитните готвачи знаят трикове с помощта, на който залепването на рибата за тигана може да бъде избегнато. Ето какво точно трябва да направите.
Как е правилно да се пържи риба?
„Вашият тиган е само отчасти виновен“, казва кулинарният физик Дмитрий Жуков в подкаста Science of Cooking, развенчавайки мита за „правилните“ съдове за готвене. Оказа се, че основната грешка е прекомерното нагряване на тигана.
Кои подправки са задължителни при овкусяване на всяка риба?
„При високи температури мазнината за пържене се разпада, губейки незалепващите си свойства“, обяснява Жуков, цитирайки проучване на America’s Test Kitchen.
Тайната на главния готвач Джейми Оливър е проста: "Загрейте тигана за 3 минути на средна степен на котлона, след това добавете олиото и директно сложете рибата".
Блогърката Алина от "Fish Day", която също е тествала метода споделя: "Преди рибата засядаше, сега се обръща с едно движение!".
Исторически факт е, че в средиземноморската кухня рибата винаги се пържила в студен тиган със зехтин.
Относно опасенията, че по този начин рибата ще е без коричка, руският главен готвач Константин Ивлев отговоря в предаването „Hell’s Kitchen”: „Коричката се образува от нишестето в брашното, а не от температурата. Панирайте рибата в царевично брашно и ще забравите за залепването."
Примерно рибно меню, с което всеки може да консумира риба
Други трикове при готвене на риба
Рибата трябва да се пържи в рафинирано растително масло. И когато е почти готова, сложете 1-2 чаени лъжички масло в тигана, щом се разтопи, започнете да заливате рибата с разтопеното масло и продължете така до края на готвенето. Ако искате да подправите рибата с подправки и билки, като мащерка, тогава трябва да ги добавите към разтопеното масло. То абсорбира етерични масла от билки и аромати от подправки и ги предава на рибата много по-успешно, отколкото ако просто поръсите същите съставки върху самата риба. Рибата, намазана с разтопено масло по време на пържене, ще бъде сочна и вкусна.
Приготвянето на риба на скара също има своите тънкости. Ключът към приготвянето на риба на истинска скара и в грил тиган е перфектната чистота на самата скара. Ако видите, че ребрата на скарата вече са образували въглеродни отлагания поради продължителна употреба, почистете я, преди да сложите рибата.
Ето кои са тежките метали в храните, за които да внимаваме
Ако повърхността на скарата е напълно чиста, намажете я с растително масло с четка за готвене и след това намажете самата риба със същото масло. След това сложете рибата в тигана.
Няма по-крехка риба от тази, която е приготвена на пара. Това е най-диетичният начин за нейното приготвяне.
Има една чудесна тайна, която ви позволява да направите такава риба особено вкусна - всички подправки (с изключение на солта), с които искате да я овкусите, не ги слагайте върху самата риба, а във водата, която наливате за пара. Например, можете да добавите анасон, вино, соев сос, лимонена трева и розмарин към водата.
Кои риби са най-полезни за сърцето?
Важно е и добавянето на сол към рибата в правилния момент. Това е най-добре да се направи точно преди готвене. Солта изтегля течността. За рибите всяка загуба на влага е фатална. Посолява се и веднага се слага на огъня.
Всеки знае, че лимонът трябва да се сервира с риба. Но в случая лимонът не е универсално правило. Лимонът е подходящ за мазна риба, както и за всякакви други кисели храни. За постната риба, която поради тази причина може да е суха, не е необходим лимон, а съвсем друга добавка - разтопено масло, което коренно ще преобрази вкуса на рибата. Намажете порцията си с малко разтопено масло.
С тази подправка за риба ще накарате и хората, които не обичат риба да я обикнат