Време е да запрятаме ръкави и да се заемаме с направата на вкусна домашна лютеница, която цяла зима да вадим от килера и да похапваме с наслада. Това е една от най-предпочитаните консерви, обичани от малки и големи. Помните ли онези дебели филии прясно изпечен хляб, покрити щедро с бабината лютеница? Та кой може да ги забрави?! Закуска, спомен от детството, която винаги ухае на умиление и безграничната отдаденост на една спретната домакиня.
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
Ако искате да блеснете пред семейството си, подгответе минимум една доза от печената лютеница на баба, която се получава вкусна, ароматна и ухаеща на отминалите дни.
Няма да крием, че подготовката на лютеницата отнема време. И сами знаете, че качественият продукт се приготвя бавно и с майсторлък.
Още: Съставката, която ще промени завинаги вкуса на лютеницата
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Как да приготвим най-вкусната лютеница?
Направата на печената бабина лютеница наистина не е сложна. Тази рецепта е подходяща дори за хора, които имат базови познания в кулинарията и никога до сега не са приготвяли зимнина.
Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Най-напред ще споделим списъка с продукти, от които се нуждаете, за да стартирате процеса.
Ето го и него:
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
Още: Плодът, който ще направи лютеницата два пъти по-вкусна
- чушки - 3 кг червена капия
- домати - 2 кг
- зелени домати - 1 кг
- моркови - 600 г
- лук - 3 глави
- чесън - 1 глава
- магданоз - 1 връзка
- черен пипер - 1 ч.л.
- олио - 1 и 1/4 ч.ч.
- оцет - 1/3 ч.ч.
- захар - 2/3 ч.ч.
- сол - 3 с.л.
Начин на приготвяне:
Всички зеленчуци трябва да се измият много старателно под течаща вода. Чушките се почистват от дръжките и семенната част. Обелките на морковите се премахват. Лукът се почиства от люспите и се срязва на половини.
Всички зеленчуци, които сте измили и почистили, се нарязват на средно големи парчета. Обобщаваме: червени и зелени домати, чушки, моркови, лук, скилидки чесън.
Още: Задължително сложете тази съставка в лютеницата, ако искате да е перфектна
Зеленчуците се прехвърлят в голяма и дълбока тава и се слагат да се пекат за два часа в предварително загрята фурна на 200 градуса. От време на време се отваря вратичката на фурната и зеленчуците се бъркат с помощта на дървена лъжица.
След два часа тавата с изпечени зеленчуци се вади от фурната и към тях се добавя нарязан на ситно магданоз. Зеленчуците се пасират, като целта е да се получи гладка и хомогенна смес.
Вече сме почти към самия финал. Остана на овкусим печената бабина лютеница. Добавяме олио, оцет, захар, сол и черен пипер. Опитваме и при нужда добавяме още малко от различните подправки.
Готовата разядка пълним в предварително измити и подсушени бурканчета (за предпочитане е да са със средна големина). Стерилизираме за 15 минути.
Когато извадим от горещата вода, обръщаме с капачките надолу, докато не изстинат. След това можем да подредим на рафтовете в килера, като не забравяме да запазим поне едно бурканче, за да се насладим на крайния резултат.