Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Да приготвим баклава по традиционна рецепта!

23 декември 2021, 18:19 часа

Продукти:

Още: Какви особености има готвенето на боб от консерва?

Още: С тази марината крехкото свинско месо ви е гарантирано

Пшенично брашно - 500 г    

Заквасена сметана - 200 г   

Краве масло за пълнежа - 200 г   

Още: От тази турска баница с локум ще загубите ума и дума – толкова е вкусна

Още: Тази турска баклава с плънка е известна по целия свят

Яйца - 2 бр.    

Бакпулвер - 1 ч. л.  

Орехови ядки - 200 г   

Захар - 200 г за пълнежа

Още: Бърза и вкусна вечеря за цялото семейство: Неустоимата паста с пилешко и сезонни зеленчуци

Още: Салата "Мимоза": Как да я приготвите и защо е задължително да я предложите на семейството си

Подправки - на вкус  

Краве масло за първата заливка - 100 г    

Захар - 100 г за втората заливка    

Вода - 150 мл   

Мед - 50 г   

1. 

За приготвяне на тесто по класическата традиционна рецепта, маслото трябва да се остави да омекне на стайна температура; може и за 30 секунди в микровълновата на ниска мощност. Добавете към омекналото масло 1 яйце или само жълтъка, сметаната и разбийте до получаване на хомогенна смес.

2.

Към получената смес добавете брашното, в което по желание е добавен бакпулверът.

Ако не харесвате готовата баклава да има светъл цвят, можете да го направите кафеникав, добавяйки към тестото захарен сироп - ала в този случай вместо 200 г захар за пълнежа е по-добре да използвате 150 г или дори по-малко. Впрочем, ако желаете баклавата да е много-много сладка, а калориите й да хвръкнат до небето, оставете количествата захар, както са в рецептата! 

3.

Бързо замесете меко, слоесто тесто и го сложете в хладилника, докато приготвяте плънката.

4.

Ядките за плънката може да са почти всякакви. За по-евтин, но също много вкусен вариант, прибавете фъстъци или лешници към орехите в съотношение, примерно, 1:1, 1:2, или по ваш вкус. Но, ако твърдо държите на класиката и традицията – само орехи!

5.

Отделете настрана част от орехите (предполага се, че ядката от един орех ще е разделена на 4 части – заделете, примерно, 24 такива четвъртинки; ако сте добавили и други видове ядки, тях оставете цели). Останалите орехи наситнете – днес обикновено това правят в миксер или блендер; но, ако отново не искате да изневерявате на класиката, обикновено наситнянето се извършва, като ядките се мачкат с точилка върху твърда дъска. 

6.

За плънката е необходимо да смесите наситнените орехови ядки с пудра-захар и подправки по ваш вкус (канела, ванилия, кардамон). Вярно, че оригиналната канела е във форма на къси тръбички - но в случая е за предпочитане добре познатата ни в пакетчета на прах, за да не си играете на стъргане. 

7.

Охладеното готово тесто се разделя на няколко части – колко точно, зависи от размерите на вашата тавичка. Например, за малка правоъгълна такава с размери 20x30 см тестото се дели само на 4 части. Баклавата ще излезе сравнително тънка, но точно такава я предпочитат доста нейни почитатели. 

8.

Всяка част от тестото разточете на много тънък пласт с големината на тавичката.

9.

Разделете плънката на 3 равни части. Разстелете пласт тесто в намаслената тавичка и разпределете равномерно върху него 1 част от ядково-захарната плънка. Повторете процедурата „тесто-плънка“ още два пъти, като завършите с тесто. Сиреч: най-отдолу и най-отгоре трябва да има разточено тесто. 

10.

Баклавата предварително се разделя на порции. Това става така: първо срежете в нея няколко успоредни линии с нож - без обаче да режете най-долния слой на тестото! След това направете други разрези така, че в крайна сметка да се получат ромбове.

Долният слой на тестото в никакъв случай не се реже! В противен случай всички заливки ще изтекат към дъното на тавичката, долното тесто ще загори и след това ще се насити прекалено със заливките - а горните слоеве ще си останат ненаситени. 

11.

Смесете 1 жълтък с с 1 супена лъжица студена вода – така ще имате красив гланц (тоест, не вие – ще го има баклавата, но пак ще си е ваше произведение . В средата на всеки ромб забодете по една от заделените цели (тоест, четвъртинки) орехови ядки.

12.

Предварително загрявате фурната до 200 градуса и слагате в нея тавичката с така приготвената заготовка за баклава. След 15 минути я извадете и повторете разрезите с нож. Спомнете си да пожалите долния слой на тестото и да не му забивате ножа! Вместо това не забравяйте да минете с ножа и покрай стените на тавичката.

Направете първата заливка – маслената: равномерно полейте повърхността на баклавата с разтопеното масло, предназначено именно за първата заливка, както е посочено при изброяването на необходимите продукти.

Върнете тавичката с баклавата във фурната за 30-45 минути - времето зависи от характеристиките на самата фурна и дебелината на баклавата.

13.

Докато баклавата се пече, сварете сладък сироп за втората заливка. Звучи сложно, но е лесно: кипнете и варете няколко минути малко вода със захар (бяла или кафява) на умерен котлон до леко сгъстяване. Свалете от котлона. В идеалния случай към сладката заливка се добавя шафран.

Когато сиропът се охлади, смесете го с порция мед.

14.

Напълно изпечената баклава се полива с втора заливка – медена. За целта подновете с нож разрезите – пак напомняме, за всеки случай: да не се разрязва долния слой тесто! Първо сипете върху всеки ромб по 2 чаени лъжички сироп. След това налейте тънка струйка сироп върху разрезите.

След като изстине напълно, нарежете баклавата докрай – тоест, сега вече разрежете и долния слой на тестото; стига сте му баяли, и той е за ядене!

Поставете порциите-ромбове върху поднос, за предпочитане застлан с фолио.

15. Разбира се, съществуват и много рецепти за баклава с готови кори от магазина – но нали сме почитатели на класиката и традицията!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес