Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Баба добавяше това в плънката за баница и се получаваше страшна вкусотия!

11 декември 2022, 12:00 часа

Едно от най-традиционните нашенски ястия е познатата на всички ни баница - надали има българин, който да не си я похапва с удоволствие. Баницата е позната в твърде много разновидности, които едва ли някой ще успее да изброи. Все пак, можем да разделим баниците на 2 основни вида – солени и сладки.

Корите – основата на баницата

Съответно и продуктите за приготвянето им са различни, като неизменна остава само тяхната основа – корите. Някога те са били домашно точени, а днес почти всеки предпочита да си купи готови от магазина. Само крайните или, така да се каже, „радикалните“, гурмани несъмнено още държат на домашно точените кори, за да почувстват стария, оригинален вкус на истинската баница.

Принципи на традиционна плънка за баница

Що се отнася до плънката, класиката тук е сиренето – някога също домашно: козе, овче или краве. А сега поради дефицита на кози, овце и домашни крави, всеки пак ще опре до „купешкото“ сирене. Но в плънката още се добавят, заменят и съчетават във всевъзможни комбинации най-различни продукти.

Най-вкусната баница БЕЗ яйца

Едни от най-традиционните са листните зеленчуци от рода на коприва, лапад и киселец, които обикновено се добавят към сиренето. Те, разбира се, не се турят сурови в баницата, а преминават предварителна топлинна обработка, като се запържват в олио или, за предпочитане, в „зейтинь“ - както наричаха зехтина старите българи, потомци на бежанци от Беломорска Тракия, където под влияние на гръцката кухня това за тях била позната и традиционна мазнина. Даже олиото наричаха така по навик; за тях слънчогледовото олио беше все същият този, познат им от детските години, „зейтинь“...

Друга съставка в плънката може да е кашкавал – и без това в цяла Европа наричат техните си многобройни кашкавали „сирене“ (оригиналният нашенски продукт там се определя като „саламурено“ или „бяло солено сирене“). В случая с нашата си баница може да смесите в предпочитани по желание съотношения кашкавал с обикновено българско „саламурено сирене“. На тази комбинация й отиват риган и босилек. Може да прибавите и известно количество кайма, след като я запържите с 1 глава кромид лук (или един стрък праз) и овкусите с чер пипер и чубрица. Каймата може, също така, да бъде заменена с бяло пилешко месо – накъсано на ивици или скърцано на ситно.

Това са някои от вариантите за солена месна баница. Вегетарианската й разновидност е с плънка от запържени или задушени зеленчуци, както и със соевото сирене „тофу“. Нейният сладък вариант се приготвя с предварително накиснати във вода сушени плодове и локум.

Ето и една баница с малко по-модерна плънка, в която са добавени „купешки“ елементи като майонеза и шунка!

Най-вкусната баница само с 3 яйца

Модерна баница с шунка и майонеза

Съставки: кори – 1 пакет, 200 г шунка, 1 кутия майонеза, 200 г кашкавал, 200 г сирене, вода, зехтин, 4 яйца.

Режете шунката на кубчета. Настъргвате кашкавала и сиренето, разбърквате ги заедно с шунката в един съд. Това е плънката за модерната баница.

Намаслявате тепсия със зехтин, върху него слагате 2 кори, посипвате ги изобилно с плънка. Така редите кора и плънка, докато свършат – най-отгоре трябва да остане кора.

Между корите не сипвайте масло, неговата роля ще се изиграе от майонезата. Нея изсипвате в отделен съд, в който добавяте яйцата и 1 ч. ч. вода – разбивате добре всичко това, за да получите хомогенна смес.

Загрявате фурната на 175 градуса и нарязвате баницата на триъгълници (става, като отначало се реже по диагонал). Заливате я със сместа от майонеза, вода и яйца. Печете, докато повърхността придобие вкусен розово-червеникаво-златист цвят!

Сервирате със сметана и/или кисело мляко!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес