Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окончателно: Хартиената трудова книжка отива в историята

26 септември 2023, 13:08 часа • 5239 прочитания

Народното събрание прие на второ четене промени в Кодекса на труда, с които окончателно отпада хартиената трудова книжка. Измененията, приети единодушно и без дебат, влизат в сила след година.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Автор на законопроекта е Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). "Благодаря на всички, които подкрепиха измененията (от всички партии), на председателя на социална комисия г-жа Сачева, на членовете на комисията, и на институциите, работодателските организации, синдикатите и професионалните организации, с които работихме месец и половина по текстовете на закона", написа той във Facebook след гласуването.

Още от 46-ото Народно събрание депутатите от ДБ лансират тази идея.

Какво предвиждат промените?

Приетите окончателно промени предвиждат да се създаде електронен регистър на заетостта, поддържан от Националната агенция за приходите (НАП), в който да се вписват всички данни от трудовата книжка. По този начин служителите ще имат пълен достъп до трудовото си досие, а работодателите ще могат да автоматизират вътрешни процеси чрез системи за управление на човешките ресурси, като автоматично изпращат данни към регистъра.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Данните, които в момента се подават към НАП, ще бъдат подавани автоматично към регистъра на заетостта, без да се въвеждат нови изисквания за обявяване на правоотношения.

Законопроектът дава и допълнителна защита на служителите, тъй като ще ограничи достъпа на работодателите до трудовите възнаграждения при предходни работодатели. Още: Трудовата книжка да е електронна, предлагат от ДБ

В преходния период, след изграждането на регистъра, се предвижда работодателите да сканират и изпращат трудовите книжки на служителите си до НАП, която да организира въвеждането им в структуриран вид.

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

Предвид дългия срок, това е минимална административна тежест върху работодателите, като освен това решава проблема с достоверността и отговорността за коректността на данните. Първоначално регистърът на заетостта се попълва на база на наличните данни в базите данни на НОИ. В този период работодателите вписват данните в регистъра, а не в трудовата книжка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес