Премиерът Бойко Борисов и висши кадри на ГЕРБ обмислят три варианта за излизане от кризата с антиправителствените протести, които продължават цяла седмица. Това съобщава БНР, като се позовава на информация от ръководството на партията.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Според съобщението - министър-председателят е провел среща с министри от кабинета си, на която е присъствал и кметът на Варна Иван Портних.
Обсъдени са три опции за прекратяване на мандата на правителството "Борисое 3" или предизвикване на предсрочни избори заради исканията за оставка от страна на протестиращите.
Първият вариант предвижда разпускане на парламента и ранни избори в рамките на 2020 г. В тази хипотеза вотът ще се организира от служебно правителство, назначено от президента Румен Радев. "Повечето от присъстващите са били на мнение, че вариантът е рисков за големите енергийни проекти на страната", се казва в репортажа на БНР.
По-рано днес премиерът Борисов също определи като нежелан вариантът със служебен кабинет, като изрази недоверие в представителите на администрацията на президента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Вторият вариант, обсъждан от ГЕРБ, е да се назначи "преходно експертно правителство с нови министри и нов премиер" в рамките на мандата на 44 Народно събрание. За да се задейства тази процедура, депутатите от мнозинството биха могли да гласуват "въздържал се" при дебатите за вота на недоверие, който беше внесен от БСП. Това би довело до оставка на правителството на Бойко Борисов и задействане на процедурата за проучвателните мандати от президента. Първата по големина сила ГЕРБ би могла да предложи ново правителство, което да остане на власт до провеждането на редовните парламентарни избори през пролетта на 2021 г.
Третият вариант предвижда смяна на всички министри, излизане на премиера Борисов в отпуск до края на мандата и изпълняване на функциите му от вицепремиер. Този сценарий обаче също е оценен като рисков заради вероятността от продължаване на протестите.
Новината за обсъжданите варианти за оттегляне на Бойко Борисов от изпълнителната власт дойде малко след като той анонсира, че готви среща с коалиционните си партньори от "Обединени патриоти" и че предлага "консолидация" с опозиционните сили с цел довършване на парламентарния мандат.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Борисов посочи, че ще представи плановете си след провеждането на Европейския съвет в петък и събота. Дебатите и гласуването по вота на недоверие трябва да се проведат в следващата сряда.
Информацията беше потвърдена и от главния редактор на ПИК Недялко Недялков, който използва за целта социалната мрежа Фейсбук. Но имало и четвърти обсъждан вариант - след вот на недоверие, който ГЕРБ отразява, да се направи вот на доверие и там партията на Борисов да се въздържи. След това президентът Румен Радев ще е принуден да раздава мандата наново и той пак ще се озове първо в ръцете на ГЕРБ, тъй като това е изискването по закон.