Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път учените успяха да съхранят живи мозъчни клетки

30 ноември 2021, 06:45 часа • 4434 прочитания

Резултатите от новото изследване са смутили някои хора: ами ако изведнъж мозъкът почувства това, какво ще правят с него?

Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

Мозъчен срез за първи път е съхранен жив в Петриева паничка. Това ще помогне да се открият нови лекарства и методи за лечение на смъртоносни заболявания. Учени от Копенхагенския университет (Дания) са извлекли къс мозъчна тъкан от кората на главния мозък на пациент и са го охладили бързо, за да проведат собствен експеримент.

Образецът постоянно бил поддържан с кислород, за да останат живи мозъчните клетки. След това учените преместили мозъчния срез в смес от йони и минерали – същите съставки се съдържат в мозъчната течност.

Както пише Ема Луис Лаут, ръководител на изследването, нейният екип е успял да поддържа клетките живи в продължение на 12 часа. Това позволило да се проведе изследване и експерименти, които преди били възможни само с животни. Както отбелязват учените, техният метод може изцяло да замени същината на експериментите, тъй като работата с човешки клетки и клетки на животни са принципно различни.

Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа

Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

Лаут сравнява този процес с работата на Nokia 3310 и iPhone. „Те имт същите основни функции, но човешкият мозък е много по-сложен. Ние дори знаем, че съществуват различия в типовете клетки и експресиите на определени рецептори. Затова възможността да се работи непосредствено с човешки тъкани е уникален случай“, пишат авторите.

Учените са успели също да проведат първото изследване с клетките. То било съсредоточено върху връзките между невроните при хора и мишки, подсилени с допамин. Експериментът показал, че невромедиаторът, свързан с възнаграждението, засилва връзките между невроните в човешкия мозък.

Знаенето на това може да доведе до нови възможности за рехабилитация, например след инсулт или други видове остро увреждане на главния мозък.

 

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес