Рецесията идва: Американски компании виждат голям проблем от митата на Тръмп

09 април 2025, 07:45 часа • 2150 | прочитания

Налагането на глобалните тарифи и започналата търговска война с изключително високи мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп незабавно удря множество американски бизнеси, които зависят от евтината международна работна ръка. Припомняме, че Тръмп обяви допълнителни мита на Китай, като ставките за китайския внос ще достигнат 104 процента. Митата влизат в сила в 00:01 часа Източноамериканско време (04:01 часа по Гринуич) на 9 април. С новите тарифи, при внос на дадена китайска стока в САЩ за нея ще трябва да бъде платена такса, която надвишава стойността ѝ - нещо безпрецедентно в световната търговия. Още: Тръмп изпълни заканата си, налага на Китай мита от общо 104% от утре

Кои компании ще пострадат?

Тарифите бяха по-строги, отколкото инвеститорите очакваха - и в резултат на това акциите на борсите се сриват. Списъкът на губещите компании от високите мита на Тръмп е изключително дълъг и вкючва:

Още: "Целуват ми задника, драпат за сделка": Тръмп обиди целия свят (ВИДЕО)

Nike: Производителят на облекло произвежда 28% от стоките си с марка Nike във Виетнам, 16% в Китай и 15% в Камбоджа. И трите страни са силно засегнати от новите тарифи на Тръмп.

Други компании за облекло: The Gap, Abercrombie & Fitch, Macy's, Lululemon и Boot Barn претърпяха рязък спад на акциите по време на търговията. Бизнесът се опасяват, че митата на Тръмп ще доведат до значително покачване на цените на дрехите.

Компаниите за луксозни облекла и аксесоари: модната компания Ralph Lauren и Tapestry, производител на Coach и Kate Spade бяха окървавени по време на търговията в четвъртък. Производители на стоки за дома: Акциите на RH, известна преди като Restoration Hardware, и Williams-Sonoma бяха под натиск.

Apple: Технологичният гигант разчита в голяма степен на договорно производство от подобни на производителя на iPhone Foxconn в Азия, като „по същество цялото“ му производство е в Китай, Индия, Япония, Южна Корея, Тайван и Виетнам. Технологичният гигант предупреди през ноември, че тарифите могат да увеличат цената на продуктите на компанията и компонентите и суровините, които се използват в тях. Същевременно с това с налагането на митата компанията може да предприеме различни действия, включително смяна на доставчици, преструктуриране на бизнес отношения и операции и прекратяване на предлагането и разпространението на засегнатите продукти, услуги и приложения на трети страни на своите клиенти.

Още: Как ще отговори Китай на стопроцентовите мита на Тръмп? Анализ

Best Buy: Търговецът на електроника получава около 55% от продуктите, които продава от Китай и 20% от Мексико. „Освен това, потребителската електроника, която продаваме, и основната ни технологична инфраструктура зависят от редкоземни елементи, предимно обработвани в Китай“, според компанията.

Автомобилни производители: На практика всички големи автомобилни производители са изправени пред значителна криза от митата на Тръмп. Въпреки че някои са по-малко засегнати от други - например Rivian произвежда всичките си превозни средства в САЩ - нито едно превозно средство от моделна година 2025, продадено в САЩ, не получава повече от 80% от частите си от САЩ. Анализатори прогнозират увеличение на цените на превозните средства от поне няколко хиляди долара, в зависимост от модела.

Volkswagen планира да наложи "такса за внос" на цената на превозните средства, изнасяни за САЩ, докато Bloomberg съобщи, че Volvo и Mercedes-Benz вече проучват възможности за увеличаване на производството в САЩ.

Още: "Лекарството" на Тръмп и шокът на борсите след митата: Какво се случва?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес