В продължение на повече от 3000 години Египет е управляван от около 170 до 190 фараона. Много от тях са отдавна забравени, но някои са постигнали такава слава, че легендата за тях живее и до днес. "Фараоните: по-велики от пирамидите" е нова поредица от шест части - премиера в понеделник, 7 април, в 22:00 ч. по Viasat History.
Сериалът повдига завесата към шестима емблематични владетели на Египет: Джосер, Хеопс, Рамзес II и Рамзес III, Александър Велики и - разбира се - Клеопатра. Използвани са нови изследвания, оригинални графики и мнения на експерти. В тази статия събрахме някои интересни факти за тези шест легенди, които всъщност са били по-велики от пирамидите.
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
1. Джосер е първият владетел в Египет, който построява пирамида
Това е Стъпаловидната пирамида в Саккара, която е построена на шест етапа и заема площ от 15 хектара. Тя е завършена за 19 години, така че Джосер вероятно е живял достатъчно дълго, за да види завършената структура. Това е бил погребален комплекс, но също така и представителство на властта, което е трябвало да се вижда от километри.
Джосер имал амбициозна визия, но тя можела да бъде постигната само с помощта на дясната му ръка Имхотеп, който бил жрец, но и архитект - Да Винчи на своето време. Неговата идея била да построи пирамидата от камък - първият паметник в света, направен от този материал, така че тя стои и до днес и служи за пример на поколения фараони.
2. Аристотел е бил учител на Александър Велики
Още: Не е Клеопатра: ето коя е първата жена-фараон!
Александър Велики е един от най-великите военачалници, които светът някога е познавал. По време на тринадесетгодишното си управление македонският цар завладява Гърция и Персия и дори поставя Египет под своя власт. Баща му Филип II проправя пътя за него, като помага на Македония да се превърне от периферно царство във военна сила. Той реформира армията, създава фалангата - пехотна формация, която се оказва почти непобедима, и възпитава сина си да поеме трона от него един ден.
Александър трябвало да се обучава не само на военното дело, но и на литература, история, философия и алгебра. Филип II обгражда сина си с цял легион учители, сред които и Аристотел, който по-късно става един от най-великите философи на древността. Домът и градът на Аристотел са разрушени от македонската армия. Филип обещава на Аристотел, че ще възстанови дома му, ако той предаде знанията си на Александър, който благодарение на влиянието на учителя си е отворен към философските учения през целия си живот.
3. Рамзес II има над 100 деца
Рамзес е страховит пълководец, но също така и велик политик, на когото се приписва първия международен мирен договор. Обявил се за бог и водил много активен любовен живот. Имал седем велики царски съпруги - една от тях е легендарната Нефертари, но също така и повече от 200 наложници. Рамзес станал баща на около 100 деца, но според някои данни - на повече от 150. Той надживял много от тях и в крайна сметка бил наследен от тринадесетия си син.
4. Хеопс построява най-голямата пирамида в света
Малко се знае за Хеопс, тъй като за следващите поколения не са запазени никакви сведения за неговото управление. Бащата на Хеопс е първият човек след Джосер, който завършва пирамида, и построява общо три пирамиди. Синът му научил от него как да строи пирамида с гладки страни, а не стъпаловидна. И построил най-голямата от тях - Голямата пирамида в Гиза. Това е едно от седемте чудеса на света, което стои и до днес и може да се види от космоса. Хеопс избрал естествено плато за своя погребален паметник, така че той да се вижда на много километри.
Пирамидата е висока над 145 метра обем над 28 млн кубически метра и в продължение на почти 4 хилядолетия е била най-високата сграда в света. За построяването на пирамидата са били необходими толкова много камъни, че Хеопс дори принудил собствената си дъщеря да проституира, за да набавя необходимото количество. Завършването на пирамидата отнело 27 години, а днес 110 000 души я посещават всяка година, за да се полюбуват на величието ѝ.
5. Мнозина вярват, че Клеопатра се е самоубила с отровна змия, но дали това е вярно?
След като губят битката срещу римския управител Октавиан, Клеопатра и съпругът ѝ Марк Антоний се самоубиват. Според съвременните сведения Клеопатра се самоубива, като е ухапана от аспидна змия по ръката или гърдите, но дори летописецът на Клеопатра Плутарх признава, че за смъртта ѝ има различни мнения. Тъй като Клеопатра е имала умения в областта на химията, вероятно се е самоубила със смъртоносна отрова, а не с драматичното и трудно ухапване от змия, което често се описва в литературата за нея.
6. Една от съпругите и синът му се опитват да убият Рамзес III
Според анализа на мумията му Рамзес III - един от последните велики фараони на Египет - е починал с прерязано гърло. Но кой го е убил? В края на управлението му една от малолетните му царици, Тий, заговорничи срещу него. Планът ѝ бил прост: ако Рамзес умре, синът на Тий, принц Пентавър, ще стане фараон, а тези, които помогнат за убийството, ще бъдат възнаградени. За целта тя привлича на помощ много хора - не само от харема на фараона, но и влиятелни генерали и жреци.
Въпреки че покушението е успешно, заговорът е разкрит, а извършителите са съдени и осъдени в един от първите документирани съдебни процеси в историята. За виновни са признати 28 души, сред които има и слуги, но и високопоставени офицери. Някои от тях били екзекутирани, други били принудени да се самоубият, а трети били осакатени, като им били отрязани носовете и ушите. Не е известно какво се е случило с Тий, но един запис предполага, че Пентавър е бил принуден да се самоубие, а мумията му е била поставена в необозначен саркофаг и погребана при нечовешки условия.
Тези фараони са били истински легенди. Някои от тях са станали известни със своите завоевания, други са оставили удивително наследство, а трети са останали в историята със смъртта си. Но всички те имат една обща черта: техните истории са се запазили в продължение на много векове, придавайки повече дълбочина и смисъл на величествените египетски пирамиди.