Въпреки техническия прогрес и напредването на медицината все още има заболявания, пред които учените са безсилни. Едно от тях е болестта на Алцхаймер, която предизвиква деменция и влияе пагубно на паметта, мисленето и поведението. Деменцията нанася непоправими щети на мозъка и прогнозата не е утешителна. До ден днешен не е установен ефективен начин за преодоляването й. Съществуващите терапии помагат до определена степен и само в ранните етапи на болестта.
Зловеща двойка: Каква е връзката между музиката и самоубийствата
Надеждата
Трудностите не отказват учените да търсят лек за болестта на Алхаймер и експертите от университета в Барселона, Испания са постигнали прогрес. Те твърдят, че техният продукт може да пренапише история в лечението на заболяването. Изследването им се позовава на 7-годишни резултати от изследвания, съвместно с техни германски колеги. Учените са изпробвали новото лекарство в две групи мишки, които са отглеждани така че да развият симптоми, подобни на тези на Алцхаймер. Прилагането на препарата е показало силен защитен ефект в мозъка. Също така то е допринесло за намаляване на нивото на мозъчното възпаление. Забелязано е и подобрение на паметта.
Снимка: iStock
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Възпаление на мозъка
До момента по време на експериментите учените са се фокусирали единствено върху премахването на определени вредни протеини (наречени бета-амилоидни плаки) от мозъка. Но резултатите от тези опити се на били положителни, затова настоящето изследване се съсредоточава върху друга ключова част от заболяването, а именно възпалението в мозъка. Важността на този фактор е, че при болестта на Алцхаймер в мозъка постоянно тлее възпаление, което в течение на времето води до различни увреждания. Революционното на новото лекарство е в способността му да блокира специфичен ензим, наречен разтворима епоксидна хидролаза (или sEH). Именно той има важна роля в контрола на възпалението и болката в организма. Обнадеждаващ фактор, е че ефектът от прилагането на лекарството са имали действие месец след спирането му. Според учените действието на препарата се разпростира и върху други системи, свързани с възпалението.
Снимка: iStock
Кои са главните фактори за развитието на ранната деменция
Скъп процес
За съжаление, докато препаратът придобие безопасен за хората вид и бъде одобрен за използване ще минат години. Необходимо е той да премине през много етапи на изпитвания - първо при животни и после няколко кръга клинични изпитвания върху хора. По време на тези изпитвания се проверяват безопасността, правилната дозировка и ефективността на лекарството. Целият процес може да отнеме повече от 10 години.
Ръководители на екипа са Мерсе Палàс и Сантяго Васкес, професори от Факултета по фармация и хранителни науки на Университета в Барселона. Техните открития бяха публикувани наскоро в авторитетното научно списание ACS Pharmacology & Translational Science.
В Световния ден на щастието: Най-добрите научни съвети през годините (ВИДЕО)