Защо Питагор е смятал, че 3 е свещено число?

06 април 2025, 08:00 часа • 5368 | прочитания

„Всички неща са три и няма нищо повече или по-малко от тези три.“

Йон Хиоски

Питагор (VI – V в. пр.н.е.) бил смятан за посветен във всички тайни, но в биографията му трудно може да се разграничи истината от легендите. Малко се знае за живота му и неговите последователи може да са му приписвали откритията на много различни хора. Дори не се знае дали Питагоровата теорема  действително е негово откритие. Някои дори смятат, че думата „философия“ е измислена от Питагор. Той твърдял, че обича мъдростта, където гръцката дума philo означава „обичам“, а sofia означава „мъдрост“.

Учението на Питагор се върти около идеята, че когато се разглежда най-дълбокото ниво, реалността е по същество математическа по природа. Питагорейците вярвали, че зад числата съществува система от принципи. Принципите формират основата за много концепции на традиционната западна мисъл. Една от най-основните му представи се върти около символиката и красотата, свързани с Божествената пропорция.

Мистиката на числата

Питагорейците са придавали мистични свойства на числата. Например числото 1 е символизирало единството и произхода на всички неща, тъй като всички други числа могат да бъдат създадени от 1 чрез добавяне на достатъчно негови копия. Например 7 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1. Числото 2 е символ на женския принцип, 3 – на мъжкия; на свой ред те се събират в 2 + 3 = 5 като брак. Всички четни числа били женски, всички нечетни – мъжки. Числото 4 представлява справедливостта, а най-съвършеното число било 10, защото 10 = 1 + 2 + 3 + 4. Това число символизирало единството, произтичащо от множеството.

ОЩЕ: Нумерологията на Древен Египет. Защо 3 е толкова важно число

Смята се, че от всички числа Питагор е смятал числото три за много специално. Има няколко причини за това. От една страна, Питагор отбелязвал, че три е единственото число, което е сбор от всички числа под него. С други думи, когато съберем едно и две (числата под три), получаваме три, докато същото не важи за никое друго число. Например ако трябва да съберем всички числа под числото четири, общата сума ще бъде шест, а не четири. Затова Питагор отбелязва, че това прави три уникално число.

Има и друга причина три да е уникално. Когато вземем предишните числа (едно и две) и ги съберем с числото три, получавам шест. По същия начин, когато умножим всички тези числа (едно, две и три), също получаваме шест. Отново тази хармония не съществува с никое друго число.

ОЩЕ: Учителят Дънов: Това е числото на изкуплението

С други думи, триадата означава благоразумие, мъдрост, благочестие, приятелство, мир и хармония. Триъгълникът пък на свой ред представлява равновесие, стабилност и сила.

Божественото число

Числото 3 е много мистично и духовно число, то е смятано за идеалното число, числото на хармонията, мъдростта и разбирането. То е и числото на времето – минало, настояще, бъдеще; раждане, живот, смърт; начало, среда, край – това било числото на божественото.

Човекът е триединен (тяло, душа и дух); светът е троен (земя, море и въздух); враговете на човека са три (светът, плътта и дяволът); християнските добродетели са три (вяра, надежда и милосърдие); царствата на Природата са три (минерално, растително и животинско); основните цветове са три (червено, жълто и синьо) и т.н.

ОЩЕ: Каква е символиката на числото 3

iStock

Три е представено и в много народни приказки (трите желания, тримата братя, трите прасенца, трите мечки, трите козлета и т.н.). В древен Вавилон трите основни бога били Ану, Бел (Баал) и Еа, представляващи Небето, Земята и Бездната. По подобен начин имало три аспекта на египетския бог на Слънцето: Хепри (изгряващ), Ре или Ра (обед) и Атум (залязващ). В християнството има триединство на Бог Отец, Бог Син и Светия Дух.

Платон виждал 3 като символ на триъгълника, най-простата пространствена форма, и смятал, че светът е изграден от триъгълници. В немския фолклор се смята, че хартиен триъгълник с кръст във всеки ъгъл и молитва в средата действа като защита срещу подагра, както и като защита от вещици. Три черни животни често били принасяни в жертва, когато се призовавали демони. От друга страна, трицветната котка била дух защитник.

В „Макбет“ на Уилям Шекспир (1606–07) има три вещици и тяхното заклинание започва с „Трижди котката измяука, трижди таралеж изписка…“, което отразява подобни суеверия. Освен това триизмерен е и най-малкия магически квадрат, в който всеки ред, колона и диагонал дава сбор 15.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес