Децата, заразени с морбили, получават "имунна амнезия"

04 април 2025, 14:15 часа • 724 | прочитания

От морбили умират между 1 и 3 от всеки 1000 деца, заразени с вирусното заболяване. Но дори и за тези, които преживеят заболяването, дългосрочните последици може да бъдат сериозни. Дълго време след като човек се възстанови от острата инфекция, имунната му система е компрометирана, и в редки случаи вирусът на морбили може да се скрие в нервната система и да се върне, за да причини фатално заболяване години по-късно.

В краткосрочен план морбили, причинена от силно заразен вирус, обикновено предизвиква треска, респираторни симптоми като кашлица и характерен обрив, който се разпространява от линията на косата надолу по тялото. Изглежда така, сякаш върху главата се изсипва "кофа с обрив", според Патси Стинчфийлд, практикуваща медицинска сестра по инфекциозни болести и бивш президент на Националната фондация с нестопанска цел за инфекциозни болести (NFID).

Още: Тръмп спира ваксините за бедните държави, отстъпва от битката със смъртоносни болести

Снимка: iStock

Тъй като двукратната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола (MMR) е 97% ефективна за предотвратяване на морбили, много медицински специалисти в САЩ, никога не са виждали заболяването, което сега предизвиква голяма епидемия в Тексас и граничещите с него щати, казват експертите пред "Live Science". Впрочем, ситуацията в Европа също е тежка, като по последни данни случаите на морбили на Стария континент са достигнали 25-годишен връх.

Преди 25 години случаите са толкова малко в САЩ, че през 2000 г. морбили е обявено за елиминирано в страната. Въпреки това Стинчфийлд се отзовала на епидемията от морбили в Минесота през 2017 г. и е видяла множество засегнати деца. "Децата, които идват в спешното отделение и се прибират вкъщи, дори и те изглеждат като парцалени кукли в прегръдките на родителите си", казва Стинчфийлд пред Live Science. "Те са нещастни." 

По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) около 1 от всеки 5 деца, които са хванали морбили, ще бъдат хоспитализирани, а 1 от 20 ще получи пневмония, от която умират повечето деца, починали от болестта. Някои от тези хоспитализирани деца ще трябва да бъдат поставени на апарат за изкуствено дишане, за да се възстановят, казва Стинчфийлд.

Още: Жертви и много заболели: Идва ли епидемия от морбили в САЩ?

Снимка: iStock

В около 1 на 1000 случая морбили причинява мозъчен оток или енцефалит, който може да предизвика припадъци. Когато това не е фатално, самият оток може да отшуми, но може да причини трайно увреждане на мозъка и други трайни странични ефекти, като слепота или глухота.

"Имунна амнезия"

Дори пациентите с по-леки случаи на морбили могат да получат дългосрочни последици. Морбили се свързва с рецептор, който се намира в няколко важни имунни клетки: Т-лимфоцити, В-лимфоцити и дългоживеещи плазмени клетки. Това са клетки, които "помнят" минали инфекции в продължение на десетилетия, като по този начин позволяват на имунната система бързо да се защити, ако отново се сблъска с патогена. Тя прави това, като произвежда защитни протеини, наречени антитела, и призовава други имунни защитници. Но проучване от 2019 г. установи, че след инфекция с морбили хората губят между 11% и 73% от антителата, които са имали срещу предишни инфекции.

Снимка: iStock

"За да се възстанови от тази т.нар. имунна амнезия, човек трябва да се зарази отново с всички тези болести", казва Стивън Еледж, генетик в Харвардския медицински институт и главен автор на изследването от 2019 г. Това означава, че след заразяването с морбили те са уязвими към цял набор от инфекции.

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

Освен това, проучване от 2015 г., ръководено от сътрудника на Еллидж, епидемиолога д-р Майкъл Мина, установява, че децата, които са се разболели от морбили, имат по-висока смъртност от други инфекциозни заболявания през следващите години. Тези инфекциозни заболявания, включително морбили, са основната причина за смъртта на почти всяко пето дете в САЩ преди навършване на пет години през 1900 г. В проучване от 2024 г., публикувано в "The Lancet", се оценява, че само от 1974 г. насам ваксинацията е спасила поне 154 милиона живота.

"Ваксината е много по-важна, отколкото си мислехме, че е", казва Елидж пред "Live Science". "Тя не спасява само от 0,1% или 0,2% от децата, които умират (от морбили). Тя може да спасява от 0,5% до 1% от децата, които се разболяват от морбили и може да се подложат на друга инфекция. Това вече е доста повече."

Продължаваща заплаха

Снимка: iStock

"Вирусът на морбили е способен да се размножава в мозъка", казва Рос Кедъл, професор по имунология в медицинския университет на Колорадо Anschutz. В някои случаи имунната система отблъсква вируса и човекът сякаш се възстановява, но морбили все още се крие в нервната му система.

Кошмарният ефект от това дългосрочно персистиране е състояние, наречено подостър склерозиращ паненцефалит (SSPE). Това е прогресиращо неврологично заболяване, което може да започне с промени в настроението и мускулни тремори; след това, с напредването му, човек започва да губи реч, зрение и слух. След около две години човекът изпада в кома и умира. "Човекът, когото сте познавали, се трансформира пред вас, изгубва се и след това изчезва", казва Кедъл пред "Live Science".

Още: САЩ отделят над 200 млн. долара за иРНК ваксини

Снимка: iStock

Рискът от SSPE е най-висок при деца, които са хванали морбили преди 2-годишна възраст, около 1 на 1000, казва Кедъл. При по-възрастните пациенти рискът е по-близо до 1 на 10 000, което все пак е двадесет пъти повече от риска от сериозни странични ефекти от която и да е ваксина на пазара, каза той. (1 на 10 000 е 20 на милион, докато сериозните нежелани реакции от ваксините се срещат с честота приблизително 1 до 2 на милион, според Министерството на здравеопазването в САЩ).

Тъй като SSPE се среща най-често при деца, които са хванали морбили преди 2-годишна възраст, и обикновено се появява около седем години след острата инфекция, жертвите обикновено са на възраст около 9 или 10 години.

Подострият склерозиращ паненцефалит се получава, защото вирусът на морбили може да остане неактивен в нервната система, подобно на това как вирусът на варицелата може да остане неактивен и да причини херпес десетилетия по-късно. Едно от предимствата на варицелната ваксина е, че помага да се предотвратят инфекциите с варицела, които могат да доведат до появата на херпес; по същия начин ваксината MMR предотвратява SSPE.

Още: Проф. Кантарджиев: България вече е свободна от морбили

Ваксините срещу морбили спасяват животи и предотвратяват увреждания

Снимка: iStock

Ваксинацията против морбили, паротит и рубеола ефективно е намалила годишния брой на случаите на морбили в САЩ, които преди въвеждането на ваксините са възлизали на 3 до 4 милиона, според CDC. "Заради успеха на ваксината хората забравят колко тежко може да бъде заболяването", казва д-р Мишел Барън, старши медицински директор по превенция и контрол на инфекциите в UCHealth, медицинска система в Колорадо.

С намаляването на процента на ваксиниране в различните юрисдикции, в момента има активни огнища на морбили в Тексас, Ню Мексико, Канзас и Охайо, а в 16 други щата има разпръснати случаи, казва Барън пред "Live Science". Огнища има и в Мексико и Канада. "Важно е да се ваксинирате, за да предпазите както себе си, така и тези, които не могат да бъдат ваксинирани, включително бебетата на възраст под 1 година", казва тя.

Още: СЗО набляга на разработката на нови ваксини срещу смъртоносни заболявания

Снимка: iStock

"Няма лечение за морбили, което може да намали риска от последващи усложнения на болестта", казва Барън. "Природните" средства, които се лансират от Робърт Ф. Кенеди-младши и други, като витамин А, не са средства за лечение на морбили. Те по-скоро са средства за лечение на недохранване, които често се използват за подпомагане на деца, болни от морбили, на места с крайна бедност и недохранване на децата", казва Барън.

"Какво намалява риска от последващи ефекти от морбили? Да не се заразявате с болестта на първо място. Ваксината предпазва от всички тези усложнения", завършва Барън.

Още: Как да различим шарка от обрив?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес