Учените са разработили устройство, което може да преобразува мисли в изречени думи. Въпреки че все още е експериментален, изследователите се надяват, че това откритие един ден ще даде глас на тези, които не могат да говорят. Устройството е тествано върху пациент, който не може да говори от 18 години след прекаран инсулт. Лекарите имплантирали устройството в мозъка й по време на операция като част от клинично изпитване.
Scientists have developed a device that can convert thoughts into spoken words.
— NEXTA (@nexta_tv) April 7, 2025
Although still experimental, researchers hope that this brain-computer interface will one day give a voice to those who are unable to speak.
The device was tested on a patient with quadriplegia who… pic.twitter.com/wGJdXU1SZE
Как работи имплантът?
„Имплантираното устройство преобразува намерението й да говори в изречения“, обясни Гопала Ануманчипали, съавтор на изследването.
Самият имплант се намира в речевия център на мозъка, така че той да слуша, а сигналите се преобразуват в части от речта, които съставляват изречения. Всяка част от речта зт 80 милисекунди – около половин сричка, се изпраща на записващо устройство. „Не чака изречение да завърши. Обработва го в движение“, добави още той.
ОЩЕ: Мозъкът на хората, които бягат маратони, се самоизяжда
При други подобни чипове за реч обикновено имат леко забавяне между мислите и компютъризираната визуализация. Това обаче бави и нарушава естествения разговора, води до неразбиране и разочарование.
„Това е доста голям напредък в нашата област“, каза Джонатан Бръмбърг от Лабораторията за реч и приложна невронаука в Университета на Канзас, който не е част от проучването.
ОЩЕ: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
Екип в Калифорния записва мозъчната активност на жената с помощта на електроди, докато тя произнася тихи изречения в мозъка си. Учените са използвали синтезатор, който са създали, използвайки гласа й преди нараняването й, за да създадат звук на речта, който тя би изговорила.