Въпрос, свързан с решението дали в семейството да има едно или две деца винаги и е бил особено актуален, както сред учените, така и сред обикновените хора. Трудностите, свързани с отглеждането на деца не са само финансови, те имат и своята психическа страна, както за малките, така и за техните родители. Ето какво показват резултатите от две проучвания, свързани с броя на децата в семейството.
Разликата
Група учени в Китай е провела изследване, чиято цел била да определи разликата в поведението на децата, в зависимост от това дали са единствени в семейството или са отглеждани със свои братя или сестри. В проучването са взели участие 7186 души на възраст от 18 до 30 години. Изводът на учените е, че единствените деца са по-здрави психически, имат по-добра памет, проявяват повече креативност и способност към изучаването на чужди езици. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Human Behavior, съобщи The New York Post.
Снимка: iStock
По-удовлетворени
Оказва се, че единствените деца в семейството имат по-високо ниво на удовлетвореност от живота, те са по-открити и по-творчески настроени. Освен това по-рядко се държат импулсивно и не се влияят особено от мнението на другите. Учените не са отчели такива фактори, като общуване с братовчеди или съученици, което може да компенсира липсата на брат или сестра, а така също и причините, поради които в семейството може да има само едно дете (икономически фактори, безплодие или късно родителство).
И родителите
Друга група учени от китайския народен университет, съвместно със свои колеги от САЩ и Хонконг са провели изследване, посветено на разликата в симптомите на депресията и социалните връзки между възрастните хора с едно дете и родителите на повече деца. Първоначално учените предположили, че родителите на едно дете имат повече симптоми на депресия заради осъзнаването, че това е тяхната единствена опора в старостта. Но анализът установил обратната тенденция: независимо от по-малкия брой на семейни връзки, хората с едно дете по-рядко се оплаквали от психическо страдание.
Снимка: iStock
Според анализаторите това се дължи на по-силната емоционална близост между родителите и тяхното единствено дете. Освен това единствените деца често имат по-висок социално-икономически статус, отколкото хората с братя и сестри, което се отразява благоприятно на психическото благополучие на техните родители.