Ако всичко върви по план, в близко бъдеще хората ще могат да построят първите си бази на Луната, които впоследствие да се разрастнат до бъдещи градове с постоянно население. Според изследователи тези градове могат да бъдат построени от тухли, направени от лунен реголит (разрушени до състояние на прах скали на повърхността на естествения ни спътник). Използването на готови ресурси от Луната ще намали разходите за бъдещия живот на нея. И обнадеждаващото, според учените, е, че ако тези тухли се повредят, има земни бактерии, които могат да помогнат за възстановяването им.
Вместо да се доставят тухли на Луната, те могат да бъдат създадени директно на нея, смятат индийски учени, чието изследване се появи в списание Frontiers in Space Technologies, пише Space.
Какво показа експериментът
Те вече са провели експерименти за направата на такива тухли, използвайки симулиран лунен реголит в лабораторни условия. При експеримента е включена и земна бактерия, обитаваща почвата - Sporosarcina pasteurii. Тези бактерии могат да преработят своите отпадъчни продукти и калция в кристали калциев карбонат. Когато се смесят с гума гуар, която се извлича от зърната на растението гуар, кристалите са в състояние да свържат частиците от лунния реголит заедно, така че да образуват структури - например, тухли.
Още: Откритие: Идентифицираха шест нови рода антарктически бактерии
Учените също така са изпекли лунни тухли чрез нагряване на смес от симулантен лунен реголит с поливинилов алкохол (който е разтворим полимер) до изключително високи температури. Получените тухли се оказали дори по-здрави от тухлите, създадени с помощта на бактерии, но учените подчертават, че не бива да се забравя, че условията на Луната са доста сурови.
Температурни амплитуди, удари от метеорити, космически лъчи
Лунните тухли трябва да издържат на температурни промени от плюс 121 градуса по Целзий до минус 133 градуса по Целзий, което поставя сериозно термично натоварване върху материала. Освен големите температурни амплитуди, тухлите ще бъдат изложени и на космически лъчи и бомбардировка от микрометеорити. Това може да накара тухлите да започнат да се напукват и да се разпадат, следователно има риск базата на Луната да се срине с течение на времето.
Тук именно на помощ идва бактерията Sporosarcina pasteurii, която ще създаде уплътнител, който да запълни пукнатините в тухлите и да ги направи отново здрави.
Още: Какво трябва да знаем за бактериите в носа?
Експериментът е доказал, че бактериите успяват за няколко дни да създадат смес, която да проникне в тухлите и да запълни всички пукнатини. Според учените по този начин е възможно да се възстанови до 54% от здравината на тухлите.
Следващата цел на учените е да тестват способността на бактериите да възстановяват лунни тухли директно в Космоса. Те смятат да проведат експеримент в орбита по време на мисията Gaganyaan, която ще бъде първата пилотирана космическа мисия на Индия, планирана за 2026 г.
Учени от Оксфорд разкриват: Гълъбите в града са пълни с устойчиви на антибиотици бактерии